דבר העורכות

ברוכים הקוראים!

 

גיליון תשיעי בפנינו וכולו בנושא תינוקות. 

 

 

הבאת תינוקות לעולם הוא צורך  קיומי. דחף ביולוגי כמעט בלתי נשלט הטבוע בגנים של האדם להמשכיות. השתוקקות עזה להביא ילד לעולם כמעט בכל מחיר. האם זו אסטרטגיה של היקום לשמר את האנושות?

 

מה שזה לא יהיה, תינוקות יכולים להמיס גם את הלב הקשה ביותר... הם מתוקים כל כך, קטנים וחסרי ישע. ומי שנכח ברגע הראשון שתינוק נושם את הנשימה הראשונה שלו לא יכול להישאר אדיש. 

ולא בכדי תינוקות מעוררים תגובה של "איזה חמוד". כל דבר, כל פרט, איבר, מגע, ריח ואפילו בת קול בתינוק מתורגם במוח שלנו כמתיקות שאי אפשר לעמוד בה. אהבה ואחריות שבויים; וזאת על מנת שההורה ידאג ויטפל בתינוק שלו. אותה מתיקות שמשדר התינוק היא חלק ממנגנון הישרדות מובנה בו על מנת לשרוד, בהיותו חסר ישע. במקביל, כאשר המוח של ההורה חווה את התינוק כמתיקות, הוא מתרגם את המידע לחוויה טובה ומעצימה על מנת להדק את הקשר בין ההורה לתינוק.

 

לפי היהדות, הנשימה הראשונה של תינוק המגיח מרחם אימו היא אור עליון שנכנס לתוך האדם, והבורא מנשים את האדם בכל רגע של נשימה.  רבי חיים מוולז'ין בספרו נפש החיים (שער א' פרק טו' )מביא דוגמא על אומן זכוכית שנושף אוויר בחומר ועושה ממנו צורה. האוויר שנכנס בחומר הזה זו נפש האדם. האנרגיה שעוברת בצינור היא הרוח, והאוויר שנמצא בתוך האומן עצמו זו הנשמה. בתוך הנפש נמצאים התכונות האנרגיות, הצ'י החיות הרגשות והמחשבות. הנשמה - היא היבט רוחני שעדיין נמצא אצל הבורא. זהו "חלק אלוקה ממעל", והבורא בכל נשימה ונשימה מנשים אותנו באור עליון בשפע. אור עליון מזין את הנשמה שמזינה את הרוח שמזינה את הנפש. כל חלק מקבל מהחלק הגבוה יותר.

 

 

אז מה בגיליון הפעם?

נעים להכיר – עם דורית מרגוליס;  מישן לחדש - שונישין – ראיון עם ד"ר סטיבן בירץ'; יהיו מזונותיך תרופותיך – תזונת תינוקות; הגיגים מן הבטן - גשרים סומאטיים וחשיבות הביטוי הרגשי; ציפור הנפש – התחלת החיים; הכר את גופך - אסטרטגיית הטיפול בתינוקות; תנועה כמרפא - הטיפול בדלקות אוזניים; הגיגים מהקליניקה - דיון קליני – אסתמה בתינוקות; דור העתיד - צהבת ילודים; נעים להכיר - עם "כרמל צמחים".

 

 

 

מאחלות לכולכם קריאה מהנה!

 

מיכל בר אילן ואורית מנשה

 

 

 

 

מה בגיליון הבא?

 

נושא גיליון מס' 10 יעמוד בסימן – עור.

 

מוזמנים לשלוח מאמרים עד ליום 31.07.2018

 

הגיליון מתוכנן לצאת בספטמבר 2018.

 

Please reload

לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון כתבות
Please reload