רוחות של תנועה

November 4, 2017

הקדמה

 

כשהתיישבתי לכתוב מאמר בנושא 'רוח' עלו בי מחשבות על רוחות של תקווה ורוחות של תנועה,

 

שלשניהם מכנה משותף אחד והוא - מערבולת.

 

מְערבולת היא זרימה של חומר במעגל, בדרך כלל נוזל או גז. הזרימה בדרך כלל אינה זרימה למינרית (חלקה) אלא טורבולנטית. מהירות זרימת החומר ומהירותו הזוויתית גבוהות ביותר במרכז המערבולת וקטנות לקראת השוליים [1].

 

במקרים רבים, כמו גם בגופנו, אותה מערבולת מנהלת את ההצגה "מאחורי הקלעים".

אך בד בבד עם הופעתה הסוערת מופיע גם הצד הקוטבי, המאפשר את התנועה אל היציאה, שכן בהתאם לחוקי הטבע - אין צל בלי אור.

 

 

 

שני מושגים שנטמעו בחוזקה בעבודתי ובחיי האישיים הינם: מערבולת הטראומה ומערבולת ההחלמה.

מערבולת הטראומה ומערבולת ההחלמה הינם מושגים אותם נטעה בחוכמה רבה ג'ינה רוס בספרה: "מעבר למערבולת הטראומה אל מערבולת ההחלמה". הן פועלות בפולאריות (= קוטביות) תמידית.

 

"מערבולת הטראומה:"...סליל מתמשך של סבל בלתי נשלט של חרדה,  פחד ובלבול, המתקיים מחוץ לזרם החיים, מעבר לשליטתו של האדם ומתישים אותו... מערבולת של זיכרונות טרואמטיים פולשניים וטורדניים.. כשאנו כלואים בה אנו מודעים רק לתחושות, להרגשות ולמחשבות הכואבים והבלתי נסבלים...אנו מתנתקים מגופנו ומבני אדם..מערכת העצבים שלנו שומרת את זיכרונותינו במשך זמן רב יותר ממה שהם אמורים להישמר בתודעה שלנו... מכאן אנו עלולים להימנע מאנשים, ריחות, מקומות וכיוצ"ב המזכירים לנו באופן לא מודע את האירוע הטראומטי" [3].

 

"מערבולת ההחלמה"- במקביל למערבולת הטראומה נוצרת מערבולת נגד המאפשרת לאירוע הטראומטי להיטמע בזרם החיים. כשהאירוע קשה מידי היכולת המולדת להחלמה חלשה מידי מכדי לעבד את האירוע בכוחות עצמה והיא זקוקה לחיזוק של משאבים מודעות ותשומת לב. מערבולת ההחלמה מתייחסת לעצם היכולת המולדת להתמודד ולהחלים מאסון, יכולת שנצפתה ע"י פיטר לוין וברפואות עתיקות שונות אחרות על בעלי חיים ובכלל. מחקרים בני זמננו  מוכיחים את גמישותו של המוח האנושי ויכולתו להתחדש בכל רגע, ליצור קשרים עצביים חדשים ומשאבים שונים שיוכלו להזכיר לאותה מערכת עצבים בה נלכדה מערבולת הטראומה את יכולתה לוויסות עצמי ולהפעיל את כישורי ההתמודדות הטבועים בנו עד כדי הטמעתה בזרם החיים מחדש וגילוי כוחות שלא ידענו על קיומן בקרבנו [4].

 

זיכרון חזק ומשאב מרכזי שהוטמע באחד מהתהליכים בחיי הפרטיים,

היא תמונה שעלתה כמו קטע קצר מסרט. הרגשתי וראיתי תנועה אחורה מתוך מנהרה עם תנועה ספירלית בתוכה, כאילו נשאבתי החוצה, מהצד הצר והחשוך, כמו ללחוץ על restart במהירות איטית כזו שרואים את התנועה לאחור והיציאה אל נקודת ההתחלה.

והתחושה- סוף סוף אפשר לזוז, אפשר לשנות, אפשר להתחיל אחרת – מעכשיו.

אני לא יכולה לשכוח את רמת החיוניות והריחוף בגוף לאחר אותו סשן.

זו כוחה של מערבולת ההחלמה. הגוף עשה את ההתמרה.

 

לעתים, מערבולת ההחלמה חלשה, מכוסה, עם קצוות סדוקים ויש צורך לחזק אותה לפני שנגע במערבולת הטראומה ונסיים את התנועה שנתקעה שם ויצרה את התבניות והסימפטומים השונים. בתהליך מבוקר ועדין, עם חיזוק במקביל לפירוק בחלקים קטנים, אנו יוצרים מערכת פיגומים המאפשרת לגוף לשחרר לאט את הקשר הסבוך.

 

נהר החיים במצבו התקין מכיל בתוכו תנועה המאפשרת להתמודד עם מהמורות וסלעים דרך אותו עקרון של קוטביות. במקום שבו יש התכווצות תופיע במקביל התרחבות.

אם מסיבה כלשהי, נשאבנו אל ההתכווצות ולא הצלחנו להשלים את התנועה הטבעית אל ההתרחבות, זו הלוקחת באופן טבעי אל מערבולת ההחלמה, יתחיל להתפתח דפוס מקובע במערכת העצבים האוטונומית והקוטביות הטבעית תעלם.

ברוכים הבאים סימפטומים ותבניות.

 

מטרתנו היא איפה, להחזיר את אותה אפשרות טבעית ל"תנועת המטוטלת" (pendulation) כמו שקראה לה רוס המופלאה (!)

עבורי, קסם הריפוי טמון בעבודה עם הגופנפש- עם הזיכרון הסומאטי, עם המוח הזוחלי והלימבי שעובדים כאן ללא קשר לנאוקורטקס, עם הרובד בו נתקעה "תנועה" במערכת העצבים האוטונומית ועם הגופנפש שהתקבע בדפוס פעולה הישרדותי, וכאן- כל מקרה לגופו ויכולות נפשו.

 

הגוף זוכר

ילדים עד גיל שנתיים - שלוש זוכרים, בעיקר בצורה סומאטית . יתרונות המגע המייטיב כבר קיבלו הוכחות מחקריות[3].

אצלנו בעולם "הגדולים", גם כשאנו בטוחים שעיבדנו והשלמנו,  התנועה לעתים נתקעת והתהליך המתבקש הוא לסיים אותה ולחזק את המערכת המותשת מתוך אותה החזקה.

 

 

תקציר סיפור מקרה:

את ש. פגשתי לראשונה בהיותה בת  8. מאז ועד היום (18) אני מלווה אותה במקצבים שונים של עבודה.

ממצב חרדתי כרוני המלווה בסימפטומים של קשיי שינה,  moon walking, כסיסת ציפורניים, התקפי בכי לא נשלטים והיסטריה, חוסר יכולת להתמודד עם שינויים כגון: יציאה לטיול ( תזוזה מהבית=סכנה), מערכות יחסים ותקשורת בינאישית (=חשיפה=סכנה). מצטיינת בלימודים ובספורט. אוהבת וזקוקה לאדרנלין של מבחן ותחרות אך במקביל כרוך כל אחד מהם בסבל רב.

 

דרכנו היתה ארוכה ורבת צעדים אבל זכורה לי במיוחד קפיצה אחת חזקה בהתפתחות שלה.

 

היה לה רצון עז להדריך בתנועת הנוער בה היתה חברה, להיות חלק מהקבוצתיות הזו, להשתייך. הרצון העז, יחד עם מערכת תמיכה משפחתית מכילה ולא שופטת וחידוד המודעות לכך שעוצמותיה נמדדים דווקא עכשיו ברגע של משבר גדול, מלווה בבכי ותחושת תקיעות- הביאו אותה להניע את כוחות הריפוי להתמודדות עם כל השדים ללא שכלתנות מכווצת. המשבר הותמר להזדמנות.

 

נפתח צוהר גדול לעבודה עמוקה עם הגוף וחידוד המודעות למסרים שהוא מביא.

שם הצליחה ש. ללמוד להקשיב לבטן שלה ולפעול על פיה מתוך חיבור לאינטואיציה הפנימית ומרכז (center) חזק ויציב.

 

היא למדה לעצור היכן שלא מתאים לה מבלי להרגיש שפספסה אלא שפעלה על פי מה שנכון לה באותו רגע.

נולדה גמישות ופתחים בתוך אותה מערבולת של עוררות יתר שניהלה את ההצגה מאחורי הקלעים.

 

כיום,בשעת מתח ולחץ - היא המנהלת. היא הבוחרת.

היא מבחינה ביכולת הבחירה לנוע במקום להיתקע. היא מקבלת את הרעיון שלא הכל בשליטתנו.. למדה להקשיב לשיח הנפלא הזה של גופנפש.

 

והסימפטומים?- כבר מזמן לא איתנו. ואם מישהו מהם מציץ מהחלון היא כבר יודעת להחליף את המשקפיים דרכם היא מסתכלת אל חוש החישה הנפלא והפשוט להתחבר למשאבים והופ לצאת [4].

 

לסיכום

בכוונה תחילה בחרתי הפעם שלא "לגעת" בטכניקות ומהלכים מדויקים, איברים ואנרגטיקה.

כן, אני עובדת בעיקר עם מגע ועם הבטן בפרט. כן- אני גם משלבת פרחי באך לעתים, תרגילי דואין ומודעות, שעורי בית ושיחות. נכון ,אלו כלים עמוקים ואזורים רגשיים במיוחד.

אך אני מאמינה שעם כל כלי  אפשר להוביל פנימה אל אותה מערבולת החלמה שתהיה מספיק חזקה וברגע הנכון ובצורה הכי הדרגתית ומכבדת תצליח להניע את אותה תנועה שנתקעה, בין אם התרחשה בהווה, ברחם או בגלגול קודם.

 

והעיקר שנזכור עבור עצמנו ועבור מטופלינו ומודרכינו, את כוחן האדיר של רוחות השינוי והתנועה האין סופית.

 

 

------------------------------------------------

 

ביבילוגרפיה נלוות

[1] ויקיפדיה

[2] מעבר מערבולת הטראומה אל מערבולת ההחלמה, ג'ינה רוס, עמ' 51-52

[3] מעבר מערבולת הטראומה אל מערבולת ההחלמה, ג'ינה רוס, עמ' 53-54

[4]תינוקות זוכרים לידה/ דר ריצרד צ'ימברליין.

[5] מתוך הקליניקה הפרטית- **פרטי  המטופל/ת שונו במקצת מטעמי חסיון מטפל מטופל

 

 

 

 

Please reload

לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון כתבות
Please reload