רוחות של שינוי - חלק ב סיקור ביקורו של פרופ' סטיבן בירץ' בארץ

ב- 24.10.17 ביקר בבית החולים שערי צדק פרופ' סטיבן בירץ'.

רובכם בוודאי מכירים אותו מתחום השונישין.

הוא מרצה בבית הספר לרפואה ב- Kristiana University College שבאוסלו, נורבגיה ונחשב לאחד מחשובי המומחים באקופונקטורה יפנית. הוא עוסק בתחום כבר 35 שנה וכתב ספרים על רפואה יפנית, ביניהם על שונישין- דיקור יפני לילדים ללא מחטים, וספר מוכר וידוע שכתב יחד עם קיקו מטצומטו על דיאגנוזה של ההרה- Hara Diagnosis: Reflections on the Sea ונוספים.


לאור שיתוף הפעולה הפורה של המרכז לרפואה משולבת ב"שערי צדק" בראשות ד"ר מנחם אוברבאום יחד עם עוז לוי ובועז קולודנר, הגיע פרופ' סטיבן בירץ' להרצות בפני רופאים, מטפלים ברפואה משלימה והקהל הרחב על אקופנקטורה ומחקרים מדעיים. , ואין דוגמא טובה יותר מכך כדי להציג את השילוב של הרפואה הסינית, היפנית והמערבית.


ביקורו של סטיבן ב"שערי צדק" התחיל בסיור ברחבי בית החולים. הסיור כלל הסבר כללי על בית החולים ועל שילוב האקופנקטורה במחלקות השונות, בעיקר במכון הגסטרו ובמחלקת נשים, יולדות וחדר הלידה. הצגנו את השילוב המרתק של דיקור בחדרי הלידה, על ההצלחות הרבות והתוצאות המידיות שאנו רואים שם. סטיבן נראה מרותק מכמות הלידות ומגודל חדר הלידה.

בתום הסיור הרצה סטיבן הרצאה באודיטוריום הגדול של בית החולים, בפני קהל שרוב רובו מטפלים ברפואה סינית ויפנית וביניהם אף רופאים מבית החולים.


סטיבן דיבר ארוכות על הבעייתיות של הsham acupuncture - במחקרים המדעיים.

המשמעות של Sham acupuncture היא: "דיקור דמה" שעושים על קבוצת ביקורת במחקרים כאשר לקבוצה השנייה עושים דיקור אמיתי, כאמצעי לבדוק האם לדיקור יש תוצאות טובות יותר מזה של אפקט הפלסבו.


ה- sham acupancture בעייתי, היות והדרך שבה מבצעים את ה"דיקור דמה" עדיין גורם להפעלת רצפטורים בגוף, מה שיוצר תגובה קלינית. עצם הנגיעה בעור בהחדרת המחט יוצרת תגובה, גם ללא נגיעה בצ'י עצמו וגם אם לא בנקודות דיקור ידועות, כך שקשה להשוות או להחשיב את "דיקור הדמה" לרעיון הפלסבו.

לכן מסקנתו של פרופ' בירץ היא שכל המחקרים שעשו עם sham הם בעייתיים ביסודם ולעתים אף התוצאות יהיו לרעת הדיקור הסיני והיפני, כיון שלא יראו כל כך הבדל בין קבוצת ה sham לקבוצה השנייה שקיבלה דיקור אמיתי.


בעיה נוספת במחקרים הנ"ל היתה בבחירת הנקודות. במחקרים מסוימים לא היה דיוק בבחירת והתאמת הנקודות לפתולוגיה והתוצאות היו בהתאם. במחקרים אחרים אף היה ניסיון מכוון של החוקרים להטעיית המחקר כנגד הדיקור.


אבל ולמרות הקושי, הצליחו לערוך מחקרים טובים שתמכו ביעילות הדיקור. רוב רובם של המחקרים מתבצעים דווקא בעולם המערבי כדוגמת אוסטרליה, אנגליה נורבגיה, ולא בסין. ביפן נערכו באופן מפתיע שני מחקרים בלבד, ובודדים נוספים שנערכו בקוריאה.

ישנם מחקרים טובים רבים שמראים את יעילות הדיקור, אך הם אינם מופצים ברבים ולכן הן קהילת המטפלים בדיקור והן הציבור הרחב אינם מודעים להם. ישנם אף מחקרים שנערכו במימון ממשלות וארגונים ממשלתיים בהם ניתנת לאוכלוסייה המלצה מפורשת לפנות לקבל טיפול בדיקור.


השאלה היא, כיצד להעלות את מודעות האוכלוסייה למחקרים אלו?

מסקנתו של פרופ' בירץ היא שכדאי לקחת מחקרים קיימים ומוצלחים שכבר הוכיחו יעילות של דיקור ולבצע עוד ועוד מחקרים באותם נושאים על מנת לגבות את המחקרים הקיימים ולחזק אותם.

הוא גם מציע לעשות מחקרים הגיוניים ומעשיים שישוו טיפולים שונים ויבדקו יעילות של דיקור במקרים מסוימים.


כאן מגיעים שיעורי הבית שלנו במרכז המשולב לרפואה משלימה בבית החולים שערי צדק. אנו מקווים לערוך מחקרים מדעיים ויעילים על השפעת הדיקור.


עבודה רבה לפנינו...בהצלחה לכולנו!.
לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
ארכיון כתבות
דוא"ל: ticocm1@gmail.com
כתובת העמותה: קרסקי 13, רמת גן