מרקחות משחררות חיצון

November 4, 2017

כאשר מחולל מחלה חודר לגוף, הוא יוצר בעיה בחיצוֹן. החיצוֹן (EXTERIOR) הוא מעטפת הגוף החיצונית

 שמשתרעת על פני כל המרווח הדק שבין העור והשרירים.

זהו תחום הפעולה של ה-WEI QI הוא הצ'י המגן. על פי הכתוב בספר הציר הרוחני (LING XU), הצ'י המגן מחמם את בשר הגוף, מחזק ומלחלח את העור, מזין חלקית את העור והשרירים ושולט בפתיחה ובסגירה של נקבוביות העור (כך הוא שולט על ההזעה ועל הטמפרטורה של הגוף באמצעותה). מקורותיו נובעים מהמחמם התחתון (כליות), הוא מוזן על ידי המחמם התיכון (טחול וקיבה) והוא מופץ כלפי חוץ במחמם העליון (ריאות). זהו קו ההגנה הראשון של הגוף וכאשר הוא מותקף נוצרות 'בעיות בחיצון'. כאשר קו הגנה זה נפרץ, המחלה חודרת פנימה ונוצרות 'בעיות בפנים הגוף'. לצורך אבחנה מבדלת, נכיר במחלה שעברה אל הפנים או לחילופין אל פנים הגוף  (INTERIOR) כשנאבחן שלא נותרו תסמיני חיצון כלשהם.

 

YING QI הוא צ'י ההזנה. תפקידו להזין את האיברים הפנימיים ואת שאר הגוף. צ'י ההזנה מזוהה עם הדם וזורם בכלי הדם ובערוצים. יחסי הגומלין בין הצ'י המגן וצ'י ההזנה חשובים לצורך פתרון בעיות בחיצון. צ'י ההזנה מצוי בפנים הגוף והוא מזין, ואילו הצ'י המגן נמצא בחיצון ותפקידו להפעיל את תנגוֹדת הגוף למחלות.

בעיות בחיצון דורשות לפתרונן אסטרטגיה שמביאה לשחרור ההשפעה הפתוגנית (מחולל המחלה) מהחיצון. כל אסטרטגיה אחרת לא תוכל למנוע חדירה של מחולל המחלה עמוק יותר אל תוך הגוף. המונח 'שחרור החיצון', שמתייחס בעיקר לשיטת הטיפול בה גורמים להזעה, הוטבע לראשונה בפרק 5 של  שאלות בסיסיות: "כאשר זה נמצא ברמת העור השתמש בהיזוע כדי להיפטר מכך". היזוע היא הראשונה מבין שמונת שיטות הטיפול והוצגה במפורט במבוא לספר זה.

 

בעיות בחיצון מאופיינות בחום ורעדה, כאבי ראש וגוף, וכן דופק צף. עם זאת, התופעות שיוצגו להלן מוגדרות גם הן כבעיות בחיצון: חצבת בשלביה הראשונים ופריחות שלא הגיעו לביטוי מלא, השלב הראשון של גחליות (CARBUNCLES) ופצעים שמלוּוים בחום ורעדה (CHILL) ובצקת צפה (מתבטאת רק על פני העור). מכיוון שרוח היא הכלי שבעזרתו חודרים לגוף כל שאר מחוללי המחלה החיצוניים, היא תהיה מעורבת בכל מצבי בעיות החיצון שמשלבים יחד קור או חום.

 

חלק מהמרקחות בפרק זה מטפלות בתלונות ספציפיות או בבעיות שמופיעות באזורי גוף מסוימים (ראש, צוואר, גרון וכו'). אחרות, כגון אלה שמטפלות בבעיות בחיצון שמלוּוֹת בחסר פנימי, דורשות תשומת לב מיוחדת מכיוון שיש לשחרר את מחולל המחלה מבלי לגרום לחוסר הרמוניה פנימית נוספת. חלקו האחרון של הפרק מתייחס למרקחות שמטפלות במצבי עודף בחיצון ובפנים גם יחד.

ישנם מטפלים שאינם מיחסים חשיבות נאותה למרקחות שמטפלות בבעיות בחיצון. זוהי תופעה מצערת, מכיוון שהסיכויים למניעת התפתחות מחלה רצינית תמיד טובים יותר כאשר ההתערבות נעשית בשלבי התפתחותה הראשונים. שאלות בסיסיות פרק 5: "הטוב ביותר יהיה לטפל במחלה ברמת העור, הטוב ביותר לאחר מכן יהיה טיפול ברמת השרירים ובשר הגוף, הטוב ביותר לאחר מכן יהיה טיפול ברמת הגידים וכלי הדם, הטוב ביותר לאחר מכן יהיה טיפול ברמת ששת איברי ה-YANG ('החלולים'), הטוב ביותר לאחר מכן יהיה טיפול ברמת חמשת איברי ה-YIN ('המלאים'). כאשר מטפלים ברמת חמשת איברי ה-YIN, חצי מהמטופלים נותרים בחיים והשאר מתים".

 

אבחנה מדויקת חיונית ביותר כמובן. במידה ובעיה פנימית מתפתחת בטרם שוחרר החיצון, על המטפל לבחור בין שחרור החיצון תחילה, או טיפול בחיצון ובפנים סימולטנית. עם זאת, המרקחות שמופיעות בפרק זה אינן מתאימות לטיפול בבעיות פנימיות בפני עצמן, בפריחות בעלות ביטוי מלא, או בבצקת שנובעת מחסר.

 

מרבית המרשמים שמופיעים בפרק זה מטפלים בבעיות אקוטיות והם ניטלים כמרקחות או כאבקות. הן מכילות חומרים קלים ונדיפים בטבעם שכאשר הם חשופים לחום רב הם מאבדים את יעילותם. מרקחות שנלקחות חמות לאחר הארוחות תהיינה היעילות ביותר. ניתן לגרום להזעה נוספת כאשר ממליצים למטופל להתעטף היטב לאחר לקיחת המרקחת. הזעה מועטה בלבד, כל עוד היא מכסה את הגוף כולו, מספיקה כדי לשחרר את החיצון. הזעה מופרזת עלולה להזיק לצ'י ולנוזלים. יש להתאים את המרקחת והמינון לתשתיתו של המטופל, לאקלים ולעונה. לדוגמא, מטופל שמזיע בקלות, שחי באקלים חם והופך להיות חולה באביב או בקיץ, יצריך טיפול מתון בלבד. לעומתו, מטופל שאינו מזיע בקלות, שחי באקלים קר והופך להיות חולה בסתיו או בחורף - לו יהיה נחוץ טיפול חזק יותר.

 

שינויים באורחות חיים: 

הסינים נוהגים להשתמש באמרה: "אלף מחלות תבוֹאנה מן הרוח". רצוי לתת למטופלים הסבר קצר אודות המנגנון של החיצון, הצ'י המגן והשפעתה של הרוח כמחולל מחלה נפוץ. יש להצביע על הצורך במניעה על ידי התגוננות מפני השפעת הרוח באמצעות לבוש הולם (במיוחד אלו שסובלים מדלקות אף אלרגיות רב-שנתיות), הצורך בנקיטת זהירות וכיסוי הגוף עם היציאה ממקלחת חמה (בה נפתחות נקבוביות העור) לאוויר קר (אותו קו מחשבה יפה גם לאלו שעוסקים בספורט), הצורך בהגברת המודעות אצל נשים לגבי התקופה לאחר לידה ובעת המחזור החודשי כאשר הגוף חלש וחשוף יותר למחוללי מחלה חיצוניים (רצוי לפיכך לא ללכת יחפות, לא לשבת על משטחים קרים ויש להגן על אזורי הראש, הצוואר והכליות), וכן אודות הסכנה בחשיפה למיזוג אויר (קר או חם) או נסיעה ברכב תחת מזגן פועל או בחלונות פתוחים (על אחת כמה וכמה אצל אופנוענים). יש גם להזהיר מפני חדירת מחוללי מחלה חיצוניים ישירות אל תוך פנים הגוף, מבעד למעי הגס והרחם, ללא מעבר דרך החיצון תחילה. המודעות לכל זה קיימת בדורות קדומים יותר. כך אפילו מימרה עתיקה שמקורה במזרח אירופה, מזהירה מפני ישיבה על אבן קרה בכל אותם חודשים בשנה בהם מופיעה בשמם האות R. מטופלים רבים, ולא רק אלו שמוצאם מרוסיה וממזרח אירופה, ייזכרו כיצד הוריהם או סביהם נהגו להזהירם מפני רוח פרצים. ואכן אחת משאלות האבחנה המבדלת העיקריות בסין היא: "האם את/ה פוחד/ת מרוח"?

 

מטופלים שנמצאים בטיפול תחזוקתי, כלומר אלו שמגיעים לטיפולים לעתים רחוקות בעיקר כדי להמשיך ולשמר את תוצאות הטיפול הראשוני, חייבים להיות מודעים לאפשרות של החרפה והתפתחות של צינון פשוט מהחיצון פנימה. כדאי להמליץ בפניהם להגיע מיד לטיפול עם תחילת הצטננות, אפילו אם מועד הטיפול התחזוקתי נקבע למועד מאוחר יותר, בכדי שמגמה זו תיעצר באופן נכון וטבעי ולא תיווצרנה התפתחויות קשות כדוגמת "סיבוכי שפעת".

 

מרבית החומרים האנטיביוטיים בשימוש הרפואה המודרנית הם אנטי דלקתיים ואנטי קדחתיים. לפיכך הם נחשבים כחומרים קרים על פי התורה הסינית. במצב של בעיה בחיצון, כאשר מנפקים חומרים קרים כגון אנטיביוטיקה, נוגדי דלקות או מפיגי חום, נמנעת ההזעה שנחוצה לשחרור החיצון ומחולל המחלה חודר עמוק יותר אל תוך הפנים. זו אחת הסיבות הנפוצות לסיבוכים חמורים במקרים של שפעת.

לעתים מתעורר הצורך לייעץ למטופל שסובל מצינון, כיצד לטפל בבעיה באמצעים תזונתיים שניתן למצוא בכל בית. להלן יוצגו מספר מתכונים ביתיים פשוטים, קלים להכנה ויעילים מאד.

 

 

תזונה לתסמונות רוח -קור

 

דייסת אורז ובצל ירוק

בצל ירוק על שורשיו (החלק הלבן בלבד) - 3-5 בצלים קצוצים

אורז לבן - חופן עד שניים

יש לבשל את כמות האורז בתוספת פי ששה חלקים מים למשך 5-6 שעות על אש קטנה (לאחר הרתיחה) עד שייהפך להיות דייסה (זהו למעשה  קונג'י, או בסינית SHI FAN), אזי ניתן להוסיף את הבצל הקצוץ ולאכול חם. מרשם זה מייזע, משחרר את החיצון, מווסת ומזין את צ'י הקיבה ומפזר קור. טוב למצבים של תחילת הצטננות שנובעת מרוח-קור.

 

מרק זנגביל טרי וסוכר חום (או דבש)

זנגביל טרי - 5 רצועות חתוכות בינוני

סוכר חום - 30 גרם (או דבש - 3 כפות)

יש להרתיח את המרכיבים בכוס וחצי של מים, ולהמשיך על אש קטנה עד שנותרת כוס אחת. רצוי לשתות חם כדי לגרום להזעה. מרשם זה מייזע, משחרר את החיצון, מפזר קור ומפסיק שיעול. ההתוויות הן השלב הראשון של רוח-קור שמלוּוה בכאב ראש, גודש אף וכאבי בטן שנובעים מקור. התוויות נגד תהיינה רוח-חום עם ליחת-חום או ליחת-יובש.

 

מרק בצל ירוק וזרעי סויה

בצל ירוק על שורשיו (ללא חלקיו הירוקים) - 3-5 בצלים

זרעי סויה - 15-30 גר'

יש להשרות את זרעי הסויה למספר שעות ואזי לבשלם על אש קטנה עד שיתרככו. למרק זה (כשתי כוסות מים) ניתן להוסיף את הבצלים הירוקים כשהם קצוצים. אין לבשל את הבצל יותר מאשר 10 דקות. טוב למצבים קלים של צינון ללא הזעה שמלוּוים בכאב ראש וגודש אף. מתכון המרק הזה משחרר  YANG QI בחיצון וגורם להזעה. ניתן להשתמש בו גם במצבי רוח-חום.

 

 

תזונה לתסמונות רוח -חום

מצבי רוח-חום מתאפיינים בדלדול נוזלים ובחולשה. יש על כן להיטיב עם הנוזלים ולהפיג חום. כעיקרון, התזונה כאן דומה לזו של רוח-קור למעט המזונות המחממים אותם יש להחליף במזונות מקררים. לדוגמא, דייסת האורז (קונג'י) תהיה מזון מצוין בתוספת של עלי נענע במקום בצל ירוק. תה מחליטת עלי נענע או פרחי חרצית עשוי לשמש כמשקה אידיאלי. ככלל יש לשתות הרבה כדי להיטיב עם נוזלי הגוף וגם כדי להפיג חום באמצעות השתנה. במידה וקיימת עצירות, יש לדאוג ליציאות יום-יומיות כדי להפיג חום מצטבר בחיצון ובריאוֹת (לפי הקשר שבין הריאות והמעי הגס).

 

תה חרצית ונענע

פרח חרצית מיובש - 10 גר'

נענע - 10 גר'

יש לחלוט את שני המרכיבים במים רותחים ולהמתין 5 דקות לפני השימוש.      

 

 


-------------------------

 

מובאות מתוך הספרים: "425 צמחי מרפא סיניים - סגולות רפואיות" וכן מתוך "רפואת צמחים סינית מסורתית - מרקחות רפואיות", מאת אפי כפיר

 

החלק הראשון נלקח מתוך הספר "רפואת צמחים סינית מסורתית - מרקחות רפואיות" מעמוד 46 ועד עמוד 48. המהדורה הדיגיטאלית והמהדורה המודפסת זהות בתוכנן.

מובאת ההקדמה לפרק הראשון בספר ששמו "מרקחות משחררות חיצון". לאחר ההקדמה מוצג פירוט המרקחות שמתאימות למצבים שונים של התקפה על החיצון.

 

Please reload

לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון כתבות
Please reload