מרקחות מסלקות רוח

November 4, 2017

רוח היא המקור למגוון רחב של בעיות עם תסמינים רבים ומבלבלים: "רוח היא המנהיגה של כל המחלות"

(שאלות בסיסיות, פרק 42). רוח יכולה לבוא מהחוץ [רוח חיצונית] או להתחולל בפנים הגוף [רוח פנימית]. רוח חיצונית עלולה לתקוף כל שכבה שהיא בגוף, כולל את החיצון, שכבת השרירים, הערוצים, הגידים, או העצמות. היא מלוּוה בדרך כלל במחולל מחלה נוסף כגון: קור, חום, יובש, או לחות. המרקחות לטיפול ברוח חיצונית שבפרק זה נועדו למצבים בהם רוח היא ההשפעה הפתוגנית העיקרית והתסמינים אופייניים לרוח, כלומר, כאלה שמצויים בתנועה או המשפיעים על תנועה: "רוח שואפת להיות בתנועה וללבוש צורות רבות ושונות" (שאלות בסיסיות, פרק 42). תסמינים שאופייניים לרוח חיצונית כוללים גרד, נימול של העור ובשר הגוף, עוויתות שרירים, קשיים בהנעת המפרקים, וחזוּת או חוזק שאינם סימטריים.
 

רוח שמתחוללת בתוך הגוף מוזכרת לראשונה בכתב המקור שאלות בסיסיות (פרק 74): "מגוון המניפסטציות הקליניות שנובעות מרוח, כגון איבוד הכרה וסחרחורת, קשורות כולן לכבד". מצבים אלה נובעים בדרך כלל משינויים פתוגניים בתפקודי הכבד או הכליות. התחוללות פנימית של רוח עלולה להתפתח עקב חסר YIN בכליות או בכבד, עלייה של YANG הכבד, דם בחסר, או חום בעודף. ההתוויות השגורות ביותר של רוח פנימית כוללות סחרחורת, רעדות, פרכוסים, אבדן מתח שרירים, קשיי דיבור, ואיבוד הכרה פתאומי עם אי-סימטריות של הפנים או שיתוק חד-צידי. אי-סימטריות של הפנים ושיתוק חד-צידי הם התוויות של מכת-רוח (ZHONG FENG) [ברפואה המודרנית - CVA או אירוע מוחי], שהיא למעשה אחד הסוגים של רוח פנימית. מונח זה מתייחס גם למצבים חיצוניים שמתאפיינים בחום, כאב ראש, הזעה, ודופק צף ומתון. כדי להימנע מבלבול, אנו מתייחסים למצבים חיצוניים כגון אלה כאל 'התקפה של רוח' [ראה לדוגמא בפרק הראשון, מרקחת ענפיף הקינמון (GUI ZHI TANG)]. כיום, המונח מכת-רוח מתייחס בדרך כלל למצבים של אי-שליטה בשרירים או שיתוק, וההבחנה היא בין מכת-רוח בערוצים (מצב קל יחסית ללא איבוד הכרה) לבין מכת-רוח באיברים (עם איבוד הכרה). חלק מהמרקחות שמטפלות במכת-רוח אקוטית וחמורה, נדונות בפרק החמישה-עשר.
 

בגלל אופיה הסוער של רוח, שיכולה בקלות רבה לשנות כיוון והתמקדות, חשובה מאד אבחנה מדויקת. אף כי ישנן וריאציות משמעותיות באטיולוגיה, המצג הקליני של רוח דומה למדי. דבר זה מקשה על השגת אבחנה מדויקת. אם הטיפול שגוי, עלולים להופיע סיבוכים רבים. לדוגמא, הזנה והרגעה הן אסטרטגיות שמתאימות לטיפול ברוח פנימית שנובעת מדם בחסר. עם זאת, במידה ונעשה שימוש באסטרטגיה זאת לטיפול ברוח חיצונית, או ברוח פנימית שנובעת מחום בעודף, התוצאות עלולות להיות הרסניות. יש מצבים שבהם יש הן רוח חיצונית והן רוח פנימית, ולכן טיפול
 

נכון צריך לענות על שני ההיבטים גם יחד. נוסף על כך, מכיוון שנדיר המצב שבו רוח חודרת לבדה אל הגוף (בדרך כלל נלווים אליה מחוללי מחלה אחרים כגון קור או יובש), טיפול נכון דורש התייחסות לכל אחת מההשפעות הפתוגניות. צמחים שמסלקים רוח הם בדרך כלל חמימים ויבשים בטבעם ויכולים לפגוע בקלות בנוזלי הגוף או לגרום לאש. מסיבה זאת, יש להוסיף חומרים מעשירי YIN אצל מטופלים עם חסר בנוזלים, חסר YIN , או YANG כבד עולה.
אף כי המרקחות בפרק זה מטפלות ברוח ברמות שונות של הגוף, לא נמצא כאן את כל המרקחות שמטפלות ברוח. מרקחות שמטפלות בבעיות בחיצון, ואשר כוללות היבטים מסוימים של רוח, נדונות בפרק הראשון. מרקחות שמטפלות ברוח-לחות נדונות בפרק השישי.
אורח חיים: הטיפול במכת רוח לפי הרפואה הסינית חייב להתחיל סמוך ככל האפשר לקרות האירוע, וככלל הוא הכי יעיל במהלך חצי השנה הראשונה לאחר התרחשותו. הסיבה לכך נובעת מהרצון להניע את הסטגנציות בדם ובצ'י לפני שהן נכנסות לתהליך קיבעון בלתי הפיך.

 

הרפואה המודרנית חסרת אונים בדרך כלל במקרים של אירועים מוחיים. תפקידה מצטמצם בשמירה על מצבו של המטופל בניסיון למנוע הידרדרות נוספת. לאחר השלב הראשון שבו המטופל יוצא ממצב של סכנת חיים [כשבוע ועד מספר שבועות], הוא מועבר למכון שיקום. שם נעשה הניסיון הראשון לשיקום המטופל והחזרתו לתפקוד, באמצעות פיזיותרפיה, ריפוי דיבור, ריפוי בעיסוק וכו'.
 

הטיפול ברפואה סינית בבית החולים בשלב החירום של המחלה מצריך את הסכמת בית החולים, מעבר להסכמת המשפחה. עם מתן ההסכמה, בית החולים מקבל את האחריות לכל שינוי במצב המטופל. לא תמיד קל לקבל את ההסכמה הזאת. לעומת זאת, בשלב השיקום שיתוף פעולה עם מרפאים אחרים משיטות שונות, מתקבל בדרך כלל בברכה.
מכת רוח היא מחלה יוצאת דופן. אדם פעיל ומתפקד הופך בחטף ותוך שניות מעטות לסיעודי ותלוי לחלוטין באחרים. שלא כבמחלות אחרות, אין למחלה זאת סימנים מקדימים הדרגתיים שמעניקים למשפחה את הזמן להיערך לכך פיזית ונפשית. לכן כבר בבית החולים מוצמדת למשפחה עובדת סוציאלית שתפקידה לדאוג לרווחת המשפחה. מבחינת הרפואה הסינית, יש לראות את התמיכה בבני המשפחה הקרובים כחלק אינטגרלי מהטיפול במטופל.


 
מ"ו - מרקחות מסלקות רוח מהעור ומהערוצים


רוח חיצונית חודרת לגוף כאשר הצ'י הנורמלי שרוי בחסר, כשנקבוביות העור פתוחות, או כשצ'י המגן חלש. המניפסטציות משתנות בהתאם לחוזקן של ההשפעות הפתוגניות המעורבות, הצירוף של מחוללי המחלה ותשתיתו הייחודית של המטופל. מספר מרקחות בחלק זה משמשות לטיפול ברוח חיצונית שחודרת לבשר הגוף, לערוצים, לגידים, למפרקים ולעצמות, ואשר מתאפיינת בפריחות עור, סחרחורת, נימול, קשיי תנועה, וכאבי פרקים. מרקחות אחרות מטפלות במצבים בהם רוח חיצונית מעוררת תנועת רוח פנימית. במקרים שכאלה, הרוח כמחוללת מחלה, מתקיפה תחילה את הראש והפּנים, ואז היא מתקדמת אל תוך הערוצים וגורמת לכּווצת (TETANY) עם לסתות סגורות בחוזקה, עוויתות שפתיים, קישיון, צפידת הגב (OPISTHOTONOS), שיתוק פּנים, והפרעות אחרות עם עוויתות שרירים.
 

מרקחות לטיפול בתנועה פנימית של רוח הכבד עקב חום שחודר לערוץ JUE YIN (כבד, מעטפת-הלב), או מתוֹלדה של מכת-רוח שנובעת מרוח התוקפת את הערוצים וערוצי המשנה, נדונות גם הן בפרק זה. תסמונות בחיצון מתפתחות כאשר רוח חיצונית משתכנת בחיצון ובשכבת השרירים [ראה פרק ראשון]. מכיוון שמרקחות אלה בנויות בעיקר ממרכיבים חריפים שיוצרים פעולת פיזור, יש להשתמש בהן בזהירות ועם התאמות למקרים בהם יש פגיעה בנוזלים או חסר YIN.


1. אבקה לסילוק רוח    XIAO FENG SAN
     Eliminate Wind Powder from True Lineage

 
JING JIE (Schizonepetae Herba) - A4    -    סכיזונפטה - 3 גר'
FANG FENG (Saposhnikoviae Radix) - A5    -    מגן מפני רוח - 3 גר'
NIU BANG ZI (Arctii Fructus) - B2    -    פרי דקורית - 3 גר'
CHAN TUI (Cicadae Periostracum) - B3    -    נשל צרצר הציקדה - 3 גר'
CANG ZHU (Atractylodis Rhizoma) - J3    -    אטרקטילודיס כהה - 3 גר'
KU SHEN (Sophorae flavescentis Radix) - E5    -    שורש מר - 3 גר'
MU TONG (Akebiae Caulis) - I7    -    גבעול אקביה - 1.5 גר'
SHI GAO (Gypsum fibrosum) - C1    -    ממרח אבן - 3 גר'
ZHI MU (Anemarrhenae Rhizoma) - C2    -    ידע אודות אם - 3 גר'
SHENG DI HUANG (Rehmanniae Radix) - D3    -    צהוב-אדמה טרי - 3 גר'
DANG GUI (Angelicae sinensis Radix) - M3    -    אנג'ליקה סינית - 3 גר'
HEI ZHI MA (Sesami Semen nigrum) - O10    -    זרע סומסום שחור - 3 גר'
GAN CAO (Glycyrrhizae Radix) - L8    -    עשב מתוק - 1.5 גר'
 
הכנה: כמרקחת.

ניתן לקחתה בשתייה דרך הפה על קיבה ריקה, או למרוח על פני העור.

יש לתת למרקחת להתקרר לפני מריחתה על העור.
 

פעולות:

מסלקת רוח, מונעת לחות, מפיגה חום, ומצננת את הדם.
 

התוויות:

חבּוּרוֹת עוריות נוטפות נוזלים, מגרדות, אדומות ועל פני שטח רחב של הגוף, חיפוי לשון צהוב או לבן, ודופק חזק, צף ומהיר.
 

זוהי רוח-חום או רוח-לחות שחודרת לגוף ומתחרה בלחות-חום שכבר נמצאת בגוף מקודם. היא הופכת להיות לכודה בין בשר-הגוף, העור ונקבוביות העור, ומשתכנת בכלי הדם. ללא יכולת להתנקז פנימה או להתנדף החוצה, היא מותמרת והופכת להיות רוח רעילה. נוכחות רוח, שהיא ההשפעה הפתוגנית העיקרית, מתבטאת בגרד ובדופק הצף. דימום שמתרחש לאחר קילוף העור מכונה 'נטיפה של פניני דם' והוא התוויה של חום בדם. סוג זה של נטיפה נגרם על ידי לחות-חום שכלואה בין בשר הגוף ונקבוביות העור. השילוב של חום בדם ולחות-חום מוביל לרעילות. חיפוי הלשון משתנה בהתאם לרמת החדירה של החום. כאשר החום נמצא על פני השטח, חיפוי הלשון נותר לבן. חדירה לרמה עמוקה מעט יותר יוצרת חיפוי צהוב. הדופק החזק והמהיר משקף חום פנימי ורעילות. תסמונות מסוג זה, בהן ההשפעה הפתוגנית לכודה בין שכבות הגוף, קשות לטיפול בדרך כלל.
 

ניתוח המרקחת:

גרד, סימן של רוּח, נעלם לאחר פעולת סילוק רוח.

הצמחים המנהיגים: (JING JIE (Schizonepetae Herba - סכיזונפטה, 

(FANG FENG (Saposhnikoviae Radix - מגן מפני רוח, (NIU BANG ZI (Arctii Fructus - פרי דקורית, וכן (CHAN TUI (Cicadae Periostracum - נשל צרצר הציקדה, פותחים את נקבוביות העור ומסלקים רוח חיצונית.
קבוצת הסגנים הראשונה מטפלת בנטיפת הנוזלים: הצמח (CANG ZHU (Atractylodis Rhizoma - אטרקטילודיס כהה, מייבש לחות, (KU SHEN (Sophorae flavescentis Radix - שורש מר, מפיג לחות-חום, והצמח (MU TONG (Akebiae Caulis - גבעול אקביה, מנקז לחות-חום דרך השתן.

קבוצת הסגנים השנייה: (SHI GAO (Gypsum fibrosum - ממרח אבן,

וכן (ZHI MU (Anemarrhenae Rhizoma - ידע אודות אם, מפיגים חום מרמת הצ'י, דבר שמסייע לנקז חום מתוך הגוף ומונע את התסמונת מלהתקדם לרמה עמוקה יותר.
המרכיבים העוזרים עונים על היבט הדם של התסמונת. קירור הדם מופקד בידי

(SHENG DI HUANG (Rehmanniae Radix - צהוב-אדמה טרי,

הצמח (DANG GUI (Angelicae sinensis Radix - אנג'ליקה סינית, שמזין וממריץ את הדם, והצמח HEI ZHI MA (Sesami Semen nigrum) - O10 - זרע סומסום שחור, מזין את הדם ומלחלח. כל שלושת הצמחים האלה מסייעים לדם כאמצעי לסילוק רוח.

השליח (GAN CAO (Glycyrrhizae Radix - עשב מתוק, מפיג חום, מפחית רעילות, ומהרמן את פעולות שאר הצמחים.
 

הערות:

זוהי אחת משלוש מרקחות בעלות אותו שם. המקור כאן הוא, שושלת-יוחסין אמיתית של רפואה לשימוש חיצוני (WAI KE ZHENG ZHONG).
צמחים שמטפלים בדם חיוניים למרקחת זו ממספר סיבות. הקרב שניטש בין הרוח ולחוּת-החוֹם פוגע ישירות בדם. השימוש בצמחים מסלקי רוח ומייבשי לחות עלול להעמיק את הפגיעה בדם וב-YIN. דם ו-YIN בחסר עלולים להגביר את הגרד, ומכאן נובע המכתם הסיני: "כדי לטפל ברוח, יש לטפל בדם תחילה; כאשר הדם ינוע, תסולק הרוח מאליה". תוצאות טובות יותר ניתן להשיג כאשר הטיפול בצמחים יהיה גם בשימוש חיצוני. צריכה של אלכוהול, קפה, אוכל חריף, פירות ים, ועישון, עלולים לשבש את פעולות הצמחים ויש להימנע מהם כל עוד ניטלת המרקחת.

 

שימושים בשילוב עם רפואה מודרנית:

כאשר מצג התסמינים מתאים, ניתן להשתמש במרקחת זו לטיפול במצבים המוגדרים על ידי הרפואה המודרנית כחרלת (URTICARIA), גּרב (ECZEMA) , ספחת (PSORIASIS), דלקת עור מגעית (CONTACT DERMATITIS), ארגמנת שונלין-הנוק(SCHONLEIN- HENOCH PURPURA), גזזת זיהומית (TINEA INFECTION), וכן פריחת-חיתול (DIAPER RASH).
 

התוויות נגד:

מכיוון שמרקחת זו פועלת בעיקר כמפזרת, אין להשתמש בה לטיפול במקרים של חסר משמעותי בדם ובצ'י.
 

התאמות:
          •         לרוח-חום ורעילות הוסף את: JIN YIN HUA (Lonicerae Flos) - F1 - יערה, אתLIAN QIAO (Forsythiae Fructus) - F3 - פרי פורסיתיה, PU GONG YING (Taraxaci Herba) F7 - שן הארי, וכן את YE JU HUA (Flos Chrysanthemi Indici) - B5 - פרח חרצית בר.


          •         לחום עז בדם, הוסף את הצמחים: MU DAN PI (Moutan Cortex) - D5 - קליפת שורש האדמונית, CHI SHAO (Paeoniae Radix rubrae) - V8 - אדמונית אדומה, וכן את הצמחZI CAO (Arnebiae / Lithospermi Radix) - D9 - ארנבית.


          •         ללחות רבה, הוסף את הצמחים: YI YI REN (Coicis Semen) - I6 - גריסי פנינה,BAI XIAN PI (Dictamni Cortex) - F13 - קליפת שורש דיטאני, וכן את הצמח DI FU ZI (Kochiae Fructus) - I19 - זרע קליפת אדמה.


          •         לרוח עזה הוסף את: BAI HUA SHE (Agkistrodon / Bungarus) - K8 - נחש ההדפסים הלבנים QUAN XIE (Scorpio) - Z7 - עקרב,FU PING (Spirodelae Herba) - A13 - ספירודלה.

 

 

 


---------------------------------
 

מתוך הספר "רפואת צמחים סינית מסורתית - מרקחות רפואיות" מאת אפי כפיר, הקדמה לפרק ארבעה עשר "מרקחות מסלקות רוח" העוסק בתחום של טיפול ברוח פנימית, עמודים 392 עד 394.
 

Please reload

לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון כתבות