נוזלים בחלל הבטן והריאה והקשר למחלת הסרטן

מחלת הסרטן נחשבת למחלה קשה ומורכבת היות ותאים בריאים הערימו על מערכת החיסון, מרדו בה

"וחצו את הגבול".

בשלבים מסוימים של המחלה אנו יכולים לראות החמרה המתבטאת בהצטברות נוזלים בחלל הבטן או בריאה (ממספר גורמים).


ברפואה המערבית המענה לכך הוא הוצאת הנוזלים (שאיבתם) כדי להקל על המטופל. אולם זה פתרון זמני בלבד כיוון שבמרבית המקרים הנוזלים יחזרו, היות ורק הסימפטום מטופל ולא הגורם לו.


ברפואה הסינית לעומת זאת, ההסתכלות אחרת.


אסייטיס (מיימת) – תופעה בה מצטברים נוזלים בחלל הבטן. לרוב היא קשורה עם הכבד – מצב של פגיעה עד מוות בתאי הכבד.

היא יכולה להגרם כתוצאה של מחלה קשה בכבד כמו שחמת הכבד או עקב לחץ דם גבוה בזרימת הדם לכבד במקביל לירידה של רמות האלבומין בדם או בשלבים מתקדמים של סרטן: המעי, הלבלב, הלימפומה ועוד. בגלל שהגורם העיקרי לאסייטיס הוא צירוזיס של הכבד (מוות או פגיעה בתאים של הכבד), הסימפטומים העיקריים יהיו: נפיחות של הבטן, כאבי בטן עוויתיים, חוסר נוחות בבטן, קוצר נשימה (כמות הנוזלים יוצרים לחץ על הדיאפרגמה), ורשת ורידים כחולים על הבטן הבולטים יותר לעין. האבחנה מתבצעת בדרך כלל באמצעות צילום רנטגן, CT, אולטראסאונד ובדיקות דם של תפקודי כבד. ברפואה המערבית יציעו טיפול בתזונה דלת מלחים ובחומרים משתנים, בהתאם לגורם האסייטיס.


נוזלים בריאה – הוא מצב של הצטברות נוזלים בין הריאות שיכול להגיע גם לפריקרדיום (מעטפת הלב). תופעה שנגרמת במחלות כמו: סכרת חמורה המובילה לאי-ספיקת לב או בסרטן: הריאה, השד, הלימפומה ועוד. הסימפטומים העיקריים לתופעה הם: קוצר נשימה (השכיח ביותר), כאבים בחזה – כאב חד שמוחמר בשאיפה עמוקה, ושיעול. האבחנה מתבצעת בדרך כלל באמצעות CT ואולטראסאונד. מבחינה טיפולית, הטיפול העיקרי המוצע על ידי הרפואה המערבית הוא הוצאת הנוזלים על מנת להקל על הנשימה.


הצטברות נוזלים על פי הרפואה הסינית הוא מצב בו סירקולצית הנוזלים אינה תקינה: מחד, הנוזלים הטהורים אינם מפוזרים באופן אחיד, ומאידך הגוף אינו מנקז באופן תקין את הנוזלים העכורים.

שלושה איברים עיקריים אחראים על משק הנוזלים בגוף והם מחולקים לפי שלושת המחממים: מחמם עליון - ריאות מחמם מרכזי - טחול מחמם תחתון - כליות

לפי הפיזיולוגיה הסינית סימפטומים אפשריים הם: מיעוט בכמות השתן, תחושת מלאות בבטן ואזור

הקיבה, נפיחות, יציאות רכות עד שלשול.

לשון: חיוורת ונפוחה עם גוון כהה, חיפוי לבן שמנוני.

דופק: עמוק ואיטי.

תופעה זו מקושרת עם הרגלי חיים. לדוגמא: אלכוהול ומזון לא מתאים שלאורך זמן יוצרים לחות וחום, כאשר ברקע קיים בגוף גם חוסר צ'י של הכבד והכליות;

או מצב רוח לא טוב משפיע על הצ'י ועל תנועתיות לא סדירה של הדם ויוצר תקיעות בכלי הדם שלאורך זמן מחליש את הכבד.

חוסר בצ'י הטחול יגרום לתנועה לקויה של הנוזלים. אלכוהול גורם לעכירות שנתקעת ולא זזה. שילוב של שניהם יגרום לתקיעות תנועת היאנג הטהור מלנוע כלפי מעלה ותקיעות של היין העכור מלנוע כלפי מטה. התוצאה - תקיעות במרכז = הצטברות נוזלים.


תקיעות צ'י הטחול משפיעה וגורמת לתקיעות של צ'י הכבד. כתוצאה מכך תנועת הדם אינה סדירה וחלקה.

חוסר בצ'י הכליות בשילוב עם התמרה חלשה של צ'י שלפוחית השתן גורמים לכך שהנוזלים העכורים אינם יוצאים מן הגוף ולאט לאט מצטברים בחלל הבטן ויוצרים מיימת.


אספקט נוסף הוא תנועתיות לא סדירה של הצ'י שמשפיעה באופן ישיר על הטחול–קיבה ועל תנועת הצ'י שלהם, מה שמביא להצטברות ותקיעות של נוזלים ולחות.


נוזלים עכורים שאינם מתנקים מן הגוף מכילים רעילות המשפיעה ישירות על הטחול - כבד ויוצרת תקיעות דם, כבד וטחול שאינם מהורמנים זה עם זה, חוסר הירמון בין הצ'י שאמור לעלות והצ'י שאמור לרדת, התערבבות של הטהור עם העכור ולאט לאט תקיעות של הנוזלים.

לחות חום – פוגעת בכבד ובטחול, יוצרת תקיעות של צ'י ודם. היא עשויה גם ליצור גידול עם הזמן.


בכתבים העתיקים ישנו ספר הנקרא: JIN GUI YAO LUE-金匮要略העוסק במחלות כרוניות של מערכת הנשימה, מערכת העיכול, גינקולוגיה וכדומה.

אחד הפרקים מתואר מחלה הנקראת 鼓胀- Gu Zhang :. תיאורה דומה לתופעת המיימת המוכרת לנו כיום. הטקסט מציין את השפעתה על תפקוד לקוי של שלושה איברים מרכזיים: כבד,טחול וכליות. מתוארים סימפטומים של: מלאות בבטן שמחריפה לאחר אכילה, בטן קשה, ורידים בולטים לעין על עור הבטן, , גוון צהוב בפנים ובעיניים, רזון, חוסר תיאבון, עור יבש, עצירות או שלשול, שתן מועט.

דופק: עמוק, המעיד על הצטברות חמורה של נוזלים.

לתנועתיות הצ'י והדם יש השפעה ניכרת על התמרת צ'י הכליות והשלפוחית כגורם להצטברות נוזלים והיווצרות ה- GU ZHANG.

רופא בשם: YU JIA YAN אמר: "כל סוגי הגידולים למיניהם הם השורש למחלת ה- GU ZHANG."


הטיפול המוצע בספר מתבסס על עקרון ניקוז הנוזלים. אם ה – ZHENG QI לא נפגע בצורה חמורה, ניתן להשתמש בניקוז נוזלים כטיפול ראשוני.


פורמולה אחת, שמופיעה בפרק שמדבר על מחלות TAN YIN ושיעול היא:: SHI ZAO TANG המכילה שלושה חומרים רעילים אבל טובים ביותר לניקוז נוזלים: YUAN HUA, DA JI, GAN SUI


המשמעות של חומרים רעילים היא שדי במינון נמוך של אותם חומרים על מנת שייווצרו תופעות לוואי חמורות יחסית. אלו חומרים שצריך לדעת איך לעבוד איתם מבחינת מינון, צפי לתופעות לוואי, פתרון במידה וייווצרו תופעות לוואי, צורת הכנה כדי למתן עד כמה שאפשר את הרעילות. בדרך כלל הרעילות נובעת מחומרים פעילים שנמצאים בתוכם, לדוגמא: משפחת האקונייט שמכילה 3 חומרים עיקריים במטרייה הסינית, אחד החומרים שגורמים לרעילות שלהם זה חומר בשם אלקלואיד שלרוב בישול מקדים של שעתיים (ביחס לשאר הצמחים) יגרום למיתון הרעילות עד כ-95%.


מרשם נוסף המצוין בספר לניקוז נוזלים מחלל הבטן, שנקרא: "שיחה על פגיעות קור" אך יעיל מאוד ונמצא בפרק שמדבר על מחלת TAI YANG וסינדרום חסימת חזה, הוא:

DA XIAN XIONG TANG.

פועל על הוצאת חום וניקוז נוזלים דרך היציאות על ידי שימוש ב:

GAN SUI DA HUANG, MANG XIAO. * (אחד האונקולוגים עימו עבדתי בסין היה נוהג להוסיף גם שימושים חיצוניים של צמחים כדי למנוע את הצטברות הנוזלים).


נוזלים בריאה –

בפרק המדבר על מחלות ריאה (אבצס ריאה, שיעול, צ'י מורד) מוזכר לראשונה מרשם לניקוז נוזלים מהריאות (פתוגן עודף), שנקרא: TING LI DA ZAO XIE FEI TANG מתוארת מחלה בשם XUAN YIN: פתוגן עודף. תנועת הצ'י נתקעת. מתפתח קוצר נשימה ושיעול שאינם מאפשרים לאדם לשכב ישר. הדבר גורם להצטברות של נוזלים עכורים היוצרים סטגנציה/תקיעות בריאה. הנוזלים מצטברים מתחת לצלעות, השיעול גורם לכאב.

הספר מציין מחלה בעלת אופי דומה לעקרון הטיפולי של ניקוז נוזלים הנקראת: TAN YIN - במצב של מעורבות פתוגן ייני כמו נוזלים מוצע להשתמש בצמחים חמים על מנת לגרום להנעה.

העיקרון הטיפולי צריך להתייחס לשלושה איברים הקשורים למשק המים: ריאות – האחריות לקדם את מעברי המים טחול – האחראי על הנעת הנוזלים והלחות כליות – האחראיות על התמרת הצ'י * (אצל חולי סרטן תפקוד הצ'י לקוי. הריאות אינן מתפקדות טוב בהורדת הצ'י מטה. חוסר צ'י בריאות ו/או חוסר יאנג של הטחול/כליות יביאו להצטברות של נוזלים).

הספר מציע שימוש במרתח TING LI DA ZAO לניקוז הנוזלים בריאות, בשילוב כמוסות בשם: ZAO JIAO WAN.. מרשם זה אינו יכול לבוא בצורה בודדת עקב החשש לפגיעה ב - ZHENG QI.

הכדורים מכילים 2 חומרים יחסית חזקים בעלי אנרגיה קרה מאד, דוגמת BAI FAN ו-QIAN NIU ZI ועל אף שהכדור מכיל עוד חומרים להגן על הקיבה, הם עדיין לא מספיקים, מה גם שהמטרה העיקרית של המרשם החזק יותר הוא התמרה והוצאה של ליחה קשה ולכן הוא חייב לבוא כחלק ממרשם הכולל צמחים נוספים בהתאם למצב המטופל, כגון:

XIE BAI SAN- אמור לנקות חום מהריאה ע"י חומר כמו SANG BAI PI שהוא אמנם קריר ולא יכול לפגוע בריאה מכיוון שהוא גם מתקתק, חומר נוסף שנמצא DI GU PI שהוא מנקה חום מהדם בריאה.

BU FEI TANG - מרשם שבעיקרו כשמו כן הוא: מחזק ומזין את הריאה, בייחוד לאחר מחלות חום.סינדרומים: תקיעות צ'י ודם – מלאות בבטן, כאב בבטן או באזור חזה, כאב ממוקד בדרך כלל באזור מסוים, גוון פנים כהה, מלאות בבטן לאחר אוכל, שתן מועט, לשון כהה או עם מוקדים כהים, דופק עמוק ודק.

מרשם מומלץ: CHAI HU SHU GAN SAN


לחות קור עם חוסר בטחול – מלאות בבטן, בזמן לחיצה יש רעש של נוזלים, מלאות באזור הקיבה, חום מקל מעט, שתן מועט, יציאות רכות, חיפוי לשון לבן שמנוני.

מרשם מומלץ: SHI PI YIN


לחות חום תקועה – מלאות בטנית, מלאות בבטן המוחמרת במגע, צמא ללא רצון לשתות, שתן אדמדם, עצירות או יציאות רכות, פנים ועיניים צהובות, צידי לשון כהים אדמדמים, חיפוי צהוב שמנוני או משחיר.

מרשם מומלץ: YIN CHEN HAO TANG


נוזלים בריאה – גם כאן יש חלוקה לסינדרומים לפי הרפואה הסינית: 1. הצטברות נוזלים וליחה – מלאות בחזה, קוצר נשימה, שיעול שגורם לכאב, קושי נשימתי, חוסר יכולת לשכב, לשון חיוורת אדומה, דופק מיתרי מתגלגל.

מרשמים מומלצים: SHI ZAO TANG או

TING LI DA ZAO XIE FEI TANG.

2. ליחת חום תקועה- מלאות וכאב בחזה, שיעול, יובש בפה, לשון אדומה, חיפוי צהוב שמנוני, דופק מתגלגל מהיר.

מרשמים מומלצים: SANG BAI PI TANG או

HUANG LIAN WEN DAN TANG

3. תקיעות צ'י וליחה- מלאות בחזה, שיעול הגורם לכאב, קוצר נשימה, מצב רוח לא טוב, לשון אדומה חיוורת.

מרשם מומלץ: CHAI HU SHU GAN SANלסיכום את הגורמים למחלת האסייטיס ניתן לחלק לארבעה גורמים אבל המכניזם קשור לשלושה איברים עיקריים: כבד, טחול וכליות המשפיעים זה על זה.

מבחינת העיקרון הטיפולי, חובה לקחת בחשבון את הקונסטיטוציה של האדם, כלומר לאבחן את שורש הבעיה.


לפי הכתבים העתיקים – כאשר יש מחלה בכבד חייבים לקחת בחשבון גם את הטחול (כעקרון טיפולי לשורש הבעיה), שכן מחלה בכבד לפי חמשת הפאזות תועבר או תשפיע על הטחול בשלב מסוים. לכן חשוב וצריך לחזק ולתמוך בטחול למן ההתחלה, להתמיר לחות ולהניע צ'י ודם. ובמקביל וכעקרון טיפול בענף, יש לטפל גם סימפטומטית: לנקז נוזלים ולשתן.


נוסף לטיפול בצמחים, ניתן ורצוי כמובן לטפל גם:

בדיקור (נקודות שמסייעות בניקוז, הוצאה והתמרת נוזלים מהגוף; ונקודות שמניעות. להביא בחשבון גם את מרידיאן התלת מחמם);

ומוקסה *(ניסיוני מראה שמרבית הסימפטומים מעידים על חולשה וחוסר מאשר עודף, כשורש לפתולוגיה ולכן ניתן להביא בחשבון שימוש לא מועט במוקסה).

המאמר אינו מהווה תחליף למתן יעוץ אישי רפואי ובכל מקרה יש לפנות למטפל מוסמך.לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
ארכיון כתבות
דוא"ל: ticocm1@gmail.com
כתובת העמותה: קרסקי 13, רמת גן