הכירי את גופך - חום השחר

עוד מקדמת דנא, היו נשים מודעות לגופן ולשינויים המחזוריים החלים בו, הגופניים והנפשיים. מודעות שהיתה גבוהה הרבה יותר דווקא בשל היעדר טכנולוגיה מתקדמת ומודרניזציה.

המציאות אילצה אותן להכיר את גופן על בוריו. לדעת באיזה שלב של המחזוריות החודשית הן נמצאות. הן נעזרו במחזוריות הירח ובעונות השנה. נעזרו בנוזלי הגוף: דם (וסת) והפרשות וגינאליות. למדו את חיי הטבע והתנהגות בעלי החיים בתקופות של ייחום, בתקופות של היריון ולאחריו והיו מאוחדות עימו. חשיבותו של "חדר משלך" היתה להן כדבר טבעי והן היו פורשות לזמן משלהן ב'אוהל האדום'. מהותן הנשית והמינית הוקרנה החוצה מתוך פנימיותן. הן למדו אותה מאמהות אמהותיהן וחנכו את הדורות שאחריהן.אבל עם השנים כשהקידמה התפתחה והטכנולוגיה השתכללה, התרבות הקדומה והעתיקה נדחקה לטובת המודרניזציה על אף הידע העצום שבה. נדרשו נשים כמו ורג'יניה וולף (שנחשבו כמקדימות את זמנן) כדי להזכיר לנו את חשיבותו של "חדר משלך", שמהותו הוא החיבור שלנו עם האני הפנימי שלנו. החיבור עם ההיכרות שלנו את עצמנו, את נפשנו וגופנו, על מסתריו וצפונותיו, ועל הפשטות המורכבת שלו או שמא יש לומר: המורכבות הפשוטה.


הגיעו תקופות כמו שנות השלושים והששים וילדי הפרחים, הריונות לא מתוכננים וריבוי הפלות וזה המשיך והתפתח מנגד לקיצוניות השנייה של עליה באחוזי הנשים שלא מצליחות להיכנס להריון באופן טבעי, מה שנקרא בעגה הרפואית שלנו כיום: 'בעיות פריון'.


כדי למנוע הריונות לא רצויים פיתחה הטכנולוגיה הרפואית אמצעים כמו: גלולות והתקנים רחמיים.

וכדי לתכנן הריון - תעשייה שלמה הסובבת סביב פוריות האישה. אישה שתוך מספר חודשים אינה מתעברת כבר מוכנסת כלאחר כבוד לקטגוריה של "בעיות פריון".


אני עובדת עם נשים על כל גווניהן, בכל הגילאים, אלה שרוצות להיכנס להריון ואלה שבגיל המעבר, ואלה הרוצות ליהנות ממיניותן מבלי להכניס הורמונים או אמצעים זרים לתוך גופן. אני עובדת גם עם מטופלות אונקולוגיות ורואה את נזקי תעשיית ההורמונים.


הדבר חרה לי. הרגשתי מחויבות כאישה, נוסף על היותי מטפלת, למצוא מענה טבעי וקל. תהיתי לעצמי כיצד זה שהידע הקדום והטכנולוגיה לא חברו להם...

לא מעט נשים מודעות ואף נעזרות כיום בשמ"פ (שיטת מודעות פריון), בה לומדת האישה על גופה באמצעות חום הגוף (חום השחר), הפרשות וגינאליות ושינויים נוספים בגופה במהלך המחזור החודשי, כמו מצב רוח, גודש בשדיים, חשק מיני, ועוד. יש היום קבוצות פייסבוק פעילות ואף קבוצות למידה מאורגנות ורציניות המלמדות את האישה להכיר את גופה ולזהות את הימים הפוריים שלה.

את חום השחר וסוג ההפרשות הנראות רושמת האישה בטבלה מסודרת שניתן להוריד מהאינטרנט. יש גם אפליקציה בכל מכשיר סלולרי המאפשר מעקב קל ונוח יותר אחר חום השחר וההפשרות.


אך היה לי חשוב למצוא גם דרך קלה יותר ליישום שיטת הפוריות הטבעית עבור אותן נשים שהשמ"פ קשה להן, היות והוא מצריך אחריות והתעסקות גדולה יותר, וכך גיליתי יום אחד את - "דייזי".


הגילוי (על הידיעה המרעישה מבחינתי) הביא אותי לחקור קצת יותר על דייזי ומי שעומד מאחורי המכשיר. פגשתי את ארז טל ומורן קושיצקי, היבואנים.


אבל רגע לפני הראיון עם מורן – מהו בכלל חום השחר?


חום השחר הינו מדד של טמפרטורת גוף האישה במהלך המחזוריות החודשית: לפני ביוץ, בביוץ ואחרי הביוץ. טמפרטורה הנמדדת עם התעוררות האישה בבוקר, במצב שכיבה ולפני שקמה מהמיטה, רצוי בשעה קבועה ולאחר 3 שעות שינה טובה לפחות, מצב בו גוף האישה רגוע ונינוח.


אחרי הביוץ ועד לווסת, תהיה עליית טמפרטורה שהינה תוצאה של עליה בהפרשת הורמון הפרוגרסטרון. הביוץ יתרחש בדרך כלל בנקודת הטמפרטורה הגבוהה ביותר בחודש.


המעקב אחרי חום הגוף מאפשר לנו לדעת לא רק על הימים הפוריים שלנו אלא גם לקבל אינדיקציה על המחזוריות החודשית כולה: האם היה ביוץ או לא; ימי המחזוריות החודשית (קצרה, תקינה או ארוכה); ובהתאם על פתולוגיות אפשריות. המחזוריות החודשית הינו חלק בלתי נפרד ממהותה של האישה והוא מהווה אמצעי שיקוף חשוב למצב הנפשי-גופני בו היא נתונה.


הנה הראיון עם מורן -


מורן, מה זה דייזי?

דייזי זה מחשבון הפוריות המתקדם ביותר הנותן לאישה אינדיקציה על מצב פוריותה מדי בוקר ליממה הקרובה, על סמך בדיקת טמפרטורת חום הגוף שלה - מה שאנו קוראים לו "חום השחר".

היתרון המובהק של דייזי על פני אמצעי מניעה אחרים שהוא פשוט טבעי ובריא, אין תופעות לוואי ודרך דייזי המשתמשת לומדת להכיר את גופה.

השימוש בדייזי נעשה כאמור על ידי מדידת חום דרך הפה פעם ביום, בבוקר, רצוי בשעה קבועה מיד עם ההתעוררות ולפני הקימה מהמיטה והזנת ימי הווסת לדייזי.


לדייזי 3 תוצאות אפשריות:

אור ירוק - משמע האישה לא פוריה ליממה הקרובה ולפיכך היא יכולה לקיים יחסי מין מלאים ולא להיכנס להריון ברמת וודאות של 99.3%. אור אדום - משמע פוריה. דייזי לוקח בחשבון את אורך החיים של הזרע השוהה ברחם ומציג ימים פוריים כחמישה ימים לפני התחזית לביוץ. אור אדום מהבהב - תחזית של דייזי ליום הביוץ.


אור צהוב - לדייזי אין מספיק נתונים עלייך ועדיין לומד אותך. אור צהוב מופיע בעיקר בהתחלה כאשר דייזי לומד ואוסף נתונים על המחזור האישי שלך. בנוסף, אור צהוב יכול להופיע בהמשך לאחר שלב הלמידה כאשר דייזי מזהה סטייה מהתחזית שנתן לאותו יום (יום מחלה לדוגמא). יום צהוב = יום אדום (יש להתייחס כיום שבו הינך פוריה).


היתרון של דייזי הינו בשני אפיקים:

1. מניעת הריון ברמת וודאות של 99.3% בדרך הטבעית והבריאה (ללא גלולות או התקנים הורמונליים עם כל הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בהם).


2. תכנון לידה ומשפחה, כולל תכנון מין העובר!מורן, איך אפשר לתכנן את מין העובר באמצעות דייזי? כאשר ידוע כי שרידות זרע X שונה מזרע Y וכך גם מהירות התנועה שלהם. גם ההרכב הכימי הנוכח ברחם שונה חמישה ימים לפני הביוץ עד לביוץ עצמו ומתאים יותר לקליטה של זרע שיביא לעובר ממין נקבה, כך דייזי יודע להציג בסבירות סטטיסטית של עד 70% את הימים המייטבים ליחסים לטובת הריון עם עובר ממין זכר או נקבה.ספרי לי בבקשה על החברה (דייזי) ואיך נחשפת למוצר

את דייזי הבאתי לארץ לפני שנתיים יחד עם בעלי, ארז טל, לאחר שהשתתפנו בכנס יזמות בהלסינקי, פינלנד, ונחשפנו למוצר. גם עבורנו זה היה בגדר "ידיעה מרעישה" והרגשנו הרגשת ציונות להביאו לארץ.


דייזי עצמה היא חברת בת שוויצרית-גרמנית של דר' רכברג המייצרת מוצרים למעקב אחר פוריות האישה מזה 20 שנה ומתבססת על מדידת חום הגוף במצב מנוחה, חום השחר (BBT- Basal Body Temperature).

בתו של דר' רכברג, נטלי, החליטה לרכז את כל המוצרים בתוך מוצר אחד חדשני, קומפקטי ומעוצב עבור נשים והיא מובילה את דייזי. המוצר עומד בתקן ה CE המחמיר של האיחוד האירופי והוא שילוב של ידע קדום עם טכנולוגיה מתקדמת.


לדייזי יש אפליקציה - Daysy View

נכון. לדיייזי יש גם אפליקציה חכמה המאפשרת למשתמשת לראות את הנתונים שנמדדו בצורה ויזואלית ומרשימה ואף מאפשרת לראות את תחזית הפוריות קדימה, כך מי שמתכננת לנסוע לחופשה בתאילנד,תדע בקלות בעזרת דייזי מתי לתכנן את החופש כדי ליהנות ממנו בימים הנוחים לה. מי שמתכננת הריון תוכל לדעת ביתר קלות ודיוק מהם הימים הפוריים שלה; כנ"ל בהופכי לזו שמבקשת להימנע מהריון. ניתן לשתף בעזרת האפליקציה את בן הזוג, להתייעץ עם רופא על המדדים ואף לשלוח את הנתונים למחלקת המחקר של דייזי בארה"ב, לפענוח ובדיקת נתוני המדידות.

למי מיועד המכשיר?

 • נשים עם מחזור ווסת סדיר הנע בין 19 ל 40 ימים

 • נשים הרוצות לתכנן הריון

 • למניעת הריון, נשים הרוצות לקיים יחסי מין מוגנים ללא אמצעי מניעה הורמונליים


מתי לא ניתן להשתמש בדייזי?

 • מכיוון שדייזי מסתנכרן על הווסת והמחזוריות החודשית, הוא אינו מתאים לנשים בגיל המעבר אצלן הווסת אינה סדירה או לנשים בגיל פוריות אבל עם ווסת לא סדירה

 • הוא אינו מתאים לנשים המטופלות בטיפולי פריון הורמונליים כיוון שאלה משבשים את המדדים הטבעיים של הגוף, מומלץ לנסות את דייזי לפני הפנייה לטיפולי פוריות הורמונליים

 • אינו מתאים לנשים מניקות שטרם קיבלו וסת סדירה

 • בימים בהם המשתמשת חולה עם חום או נוטלת אנטיביוטיקה - עדיף לדלג על המדידה ודייזי ידע להתייחס לדילוגים במדידות

 • נשים עם שחלות פוליציסטיות אשר הווסת לא סדירה אצלןכיצד אישה יכולה ללמוד על גופה באמצעות המכשיר?

דייזי מאפשר רמת מעקב מדויקת של חום הגוף בכל יום ויום במחזוריות החודשית. האפליקציה מציגה גרפים של נתונים שנמדדו וגם תחזית עתידית וכך האישה יכולה ללמוד על גופה את התדירות והשינויים במחזורים שנמדדו בדייזי ובנוסף יכולת לעקוב אחר התחזית וללמוד להכיר את הגוף שלה באמת.

אחרי ביוץ של כל אישה, חום הגוף עולה ונשאר גבוה כשבועיים, עד לווסת הבאה, על בסיס זיהוי שינויי הטמפרטורה וימי המחזור דייזי יוצר את התחזית ליום הביוץ הבא כפי שניתן ללמוד מהגרף של המחזור הסטטיסטי:השמ"פ משלבת בהכרח 2 מדדים עיקריים: טמפרטורת גוף (חום השחר) ומעקב אחר הפרשות הורמונליות, ואילו האינדיקציה של דייזי לימים פוריים הינה רק על סמך מדידת חום הגוף. מהן תכונות המכשיר המאפשר הסתמכות על מדד זה בלבד?


דייזי מסתמך כמובן על מדד חום הגוף ובנוסף על ימי המחזור המוזנים.

ע"י כך שדייזי הוא מחשבון ולא טבלה עם עפרון, הוא עושה חישובים ותחזיות סטטיסטיות המבוססות על עשרות אלפי מחזורים שנמדדו מעל 28 שנים, מקיומה של החברה המייצרת מחשבוני פוריות (שכאמור דייזי הוא החדשני ביותר) כך שלדייזי יש יתרונות על שיטת הפוריות המודעת:

 • דייזי מבוסס על עשרות אלפי מחזורים וגם רמת הוודאות בו מדויקת ורמת ניתוח הטמפרטורה ללא מקום לטעות אנוש

 • שימוש פשוט ולא טרחני, דייזי עושה את העבודה של השיטה באופן אוטומטי

 • השיטה המודעת מצריכה לימוד מעמיק ויסודי והיא כרוכה בנטילת אחריות והתעסקות יומיומית של האישה הרבה מעבר למדידת חום גופהדייזי נשמע כמו חלומה של כל אישה. אז למה הרופאים לא מספרים לנו על המוצר? ולמה הרפואה לא מסבירה על תופעות הלוואי והסיכונים הכרוכים בשימוש הורמונלי לאורך זמן?


ידוע שתעשיית התרופות מגלגלת סכומים שיכולים להחזיק את התקציב הבטחוני של מדינת ישראל; וגם מוכרת היטב המערכת המשומנת של תועמלני התרופות למיניהם והדרך בה חברות התרופות משווקות את המחלה על מנת לשווק את התרופה; ויש גם את עניין מגבלות השיווק הישיר של תרופות רק באמצעות רופאים. וגם, לא כל אישה אחראית מספיק לבדוק כל בוקר חום השחר והפרשות ולנהל מעקב רישום יומי. עם דייזי כל שצריך לעשות הוא למדוד את חום השחר.

אלה חלק מהסיבות שרופאים לא יסבירו תמיד על כל תופעות הלוואי והסיכונים הכרוכים בשימוש לאורך זמן בתרופות מסוימות וביניהן הגלולות וההתקנים ההורמונליים.


כדי להסביר לכל מטופלת על דרך הפוריות של הגוף נדרש זמן וסבלנות עד שהמטופלת תבין ותלמד את הגוף שלה, מצד שני, לתת מרשם לגלולות או לשים התקן לוקח דקות ספורות, נוסף על כך שזו תעשיית כסף משגשגת ביותר.מורן, אני מודה לך על הראיון. מאחלת לכם הרבה הצלחה בהמשך ויזמויות ברוכות נוספות.
חשוב לציין -

בימים הפוריים בחודש, החשק המיני של האישה עולה ומתעורר יותר. יש נשים שחוות את החשק המיני רק בימים הפוריים שלהן. לכן נשים המבקשות להימנע מהריון ומשתמשות באמצעים טבעיים כמו שמ"פ או דייזי, צריכות בימים אלה לעשות שימוש באמצעי מניעה אחרים ונוספים כמו קונדום.
 • האמור במאמר זה מתייחס לקיום יחסי מין בטוחים עם בן זוג קבוע ולא מזדמן. המכשיר אינו בא לתת מענה למניעת מחלות מין למיניהן או לאלה שהמכשיר אינו יכול לשרת.


לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
ארכיון כתבות
דוא"ל: ticocm1@gmail.com
כתובת העמותה: קרסקי 13, רמת גן