טריפוליום - בית מרקחת לצמחי מרפא

כתבה ראשונה בסדרת כתבות על בתי צמחי המרפא הפועלים בארץ. חלק מפעילות ועדת קידום צמחי מרפא של הלשכה לרפואה סינית בישראל.


אי שם בערד, נמצא בית מרקחת טריפוליום, פרי חזונם של שלושה אוהבי צמחים.

בית מרקחת טריפוליום מורשה לרקוח תרופות וצמחים.

הבשורה: צמחים אסורים כמו long gu, mu li, da huang, xing ren, המוגדרים כצמחים רוקחיים מותרים לשימוש.

הספרות המקצועית המאושרת על ידי משרד הבריאות, הווה אומר: הפרמקופיאה הבריטית, האמריקאית, האירופאית, האוסטרלית והיפנית, מתווה צמחי מרפא לשימוש רפואי מוכר.


אז מיהם טריפוליום?

טרי (3 באנגלית) שלושה שותפים:


גידי גור - למד בארץ ובסין. בעל תואר שני מאוניברסיטה בסין. גידל צמחים בחווה חקלאית בסין. משנת 2003 עוסק בייבוא של צמחים שגידל וצמחים אחרים מרחבי העולם. משלב את צמחי ארץ ישראל בפרקטיקה הסינית.


ניר אברהם - מטפל ומלמד צמחי מרפא, בעל תואר שני בביוכימיה רפואית. למד צמחי מרפא בצפון קליפורניה, מוסמך על ידי האיגוד האמריקאי והאיגוד הישראלי לצמחי מרפא.


נועם אורן - עוסק בגידול צמחי מרפא משנת 1998. ייסד את חוות יתיר לגידול צמחי מרפא. למד בארה"ב. הצד הפרקטי מבין השלושה.מדוע חשוב היה להם להקים בית מרקחת ולא מפעל? ומה החשיבות להגדרה "צמחים רוקחיים"?


בית המרקחת טריפוליום הוא תוצאה של מסע בן 14 שנים בעולם צמחי המרפא, מעין הויה דה לה רוזה

של עולם הצמחים.


בעבר צמחי המרפא היו מצויים בבתי הספר שלימדו רפואת צמחים היה ניתן לספק כל צמח.

לאחר פרשת רמדיה, שינה משרד הבריאות את הנהלים לאכיפה נוקשה יותר.


בשוק צמחי המרפא ניתן למצוא צמחים המוגדרים כמזון או תוספי תזונה עליהם יש פיקוח מסוים. יש צורך ברישיון, הסבר ופירוט: סיבת הייבוא, מטרה, מי המשתמש הסופי ובאיזו צורה. יש גם בקרה על איכות הצמחים: רק מפעל יכול לערבב צמחים, על פי התקנון של המפעל.


צמחים רוקחיים - מוגדרים כצמחי מרפא וניתן להחזיקם רק בבית מרקחת. המדובר בצמחים המיובאים רק מבית מסחר לתרופות או לחלופין עוברים דרך מעבדות המוסמכות לאשר את השימוש הרוקחי של הצמח בהתאם לאנליזה כימית העונה לרכיבים הכימיים של הצמח הרשום בפרמקופיאה.

בניגוד למפעל שנמצא למעשה תחת בקרת אגף המזון של משרד הבריאות, בבית המרקחת רק רוקח יכול לעבוד במעבדה, תחת נוהל מחמיר של פקודת הרוקחים (נוהל מספר 132). נהלי אגף הרוקחות והצורך באנליזה בסיסית בעבור הצמח (עמידה בתקן משרד הבריאות לגבי מזהמים ומתכות כבדות) , במקביל לצורך באנליזה בדרג רוקחי (אנליזה המחייבת את הצמח לעמוד בתקן הפרמקופיאה ביחס לחומרים הפעילים של הצמח), מבטיחים שימוש בחומרי גלם איכותיים ביותר בבית המרקחת. המשמעות היא שאם בפרמקופיאה כתוב שבשורש צמח מסוים יש 1.5% שמנים אתריים, 7% פוליסכרידים, 1% טאנינים, 0.8% אלקלואידים סטרואידלים, 2% פולי-פנולים זה יהיה חומר הגלם אתו יעבדו בבית המרקחת. במידה ובפרמקופיאה רשומה התוויה רפואית, משרד הבריאות יאמץ התוויה זאת, והצמח יהפוך בהגדרתו לתרופה הנרקחת ומנופקת על ידי רוקח מוסמך.


בית מרקחת טריפוליום מגובה בביטוח אחריות מקצועית וביטוח חבות המוצר של איגוד הרוקחים. בית המרקחת אינו מחתים את קהל המטפלים ב"טופס שחרור מאחריות".רפואת צמחים

גידי, יליד ערד, התחבר לצמחים מגיל צעיר והדריך טיולים באזור. בצבא הוא נפצע ונעזר רבות ברפואה הסינית. לאחר הצבא נסע ללמוד בסין. גידי הוא רועה צאן. הוא מתבונן על העיזים שלו ולומד מהן, לאילו צמחים הן ניגשות ומה התוצאה של אכילת אותם צמחים. הן יודעות הכי טוב הוא אומר. יש קשר כימי, הורמונאלי, הן ממש יכולות לקלוט את זה, אנחנו כבר איבדנו את היכולת הזו. ברפואה הסינית היכולות האלה באות לידי ביטוי בקשר של שמיים - אדם - אדמה.


גידי מספר שלאחר מסיק הזיתים, העיזים אוכלות את עלי עץ הזית. התוצאה היא שאין אפשרות להפיק גבינות מהחלב שלהן, היות והוא אינו מכיל שומן. מכאן הוא מבין על סגולות הריפוי של עלי הזית.

חלק ניכר מהלימוד שלו הוא בהתבוננות בזמן היציאה עם העיזים למרעה. הוא חי את הצמחים, מתבונן ומקשיב לטבע.בית המרקחת נותן מענה להרבליסטים באשר הם מהרפואה הסינית \ מערבית \ אירוודה. כך גם בעבור רופאים, ווטרינירים אינטגרטיבים.


צמחי המרפא מגיעים מרחבי העולם. לדוגמא: לבונה מיובאת מאומן, מור מסודן, קצח מסוריה, ארניקה מהאלפים. טריפוליום לא רק מייבאים את הצמחים אלא גם מגדלים בעצמם ואף מלקטים בארץ, אם מהמדבר, אם בחוות יתיר ואם מחוות גידול אחרות. כך הצמח נשאר טרי ומגיע למטופל קרוב למועד קטיפתו.

הצמחים נשלחים למעבדה בשוויץ, עוברים בדיקות יסודיות. על כל צמח מופק מונוגרף. כל אלה מועברים למשרד הבריאות המאשר אותו לשימוש רוקחי.


הגידול בטבע (לעומת הגידול החקלאי) נותן פוטנטיות גבוהה יותר לצמח והתוצאות (לדעתו של גידי) מדברות בעד עצמן.


טריפוליום מעוניינים לקדם את החינוך של המטפלים והקהל. לעודד את המטפלים להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך - רוקח. להיות גוף מוביל בהכנה האישית בצמחי מרפא בארץ, להשריש את תורת ההכנה אצל המטפלים בארץ. ללמד את ההרבליסט לשלב את ההרבליזם הסיני והמערבי יחד.

כיום לטענתם, מלמדים צמחים בבתי הספר לפי אינטרסים. תורת ג'יובאני מובילה אולם לא כך בקלאסיקה. יש ללמד ראשית את שיטות ההכנה השונות, ההבדלים ביניהם: צמחי raw, טינקטורות, צמחים טחונים, גרנולות, סירופים, לכל אחד יש מטרה בפני עצמה, מינונים שונים, ואי אפשר להשוות אחד לשני.

מטפל צריך להכיר את כל צורות ההכנה הקלאסיות והמודרניות. לדעת למה משמש כל סוג הכנה, למשל, האבסורד בחיזוק יין בעזרת טינקטורה ולדעת להתאים מינון לכל צורת הכנה. זאת הם עושים בעזרת קורס שכבר עבר את המחזור הראשון שלו בהצלחה.

צורות הכנה נוספות הן: נרות ווגינאליים, טיפות עיניים, משחות, תרסיסים, שילוב תרופות וצמחים (לרופאים מוסמכים ולווטרינארים), כדורים וקפסולות, אבקות צמחים טחונים, אקסטרקטים, שילוב ויטמינים ומינראלים, פרוביוטיקה וצורות הכנה שונות בהכנה אחת. כך ניתן לשלב בפורמולת צמחים פרוביוטיקה וויטמין ולחסוך מהמטופל לקחת הרבה סוגים של כדורים אלא רק פורמולה אחת.


טריפוליום לא מכינים פורמולות פטנט משל עצמם, הם גם לא מוכרים ללקוחות דברים נוספים ולא נותנים בונוס למטפל על הזמנה כמותית. המטרה היא לתת צמחים טובים במחיר טוב למטופל.


רוב הטינקטורות נעשות בריכוז 1 ל 3 , ובישול צמחים לכדי סירופ ניתן על פי מרשם פרטני של המטפל. בית המרקחת יצירתי וגמיש, כך למשל תגלו שניתן לבצע נידוף אלכוהול מקצועי בבית המרקחת ולהחליף את האלכוהול בגליצרין צמחי (בשונה ממיצוי בגליצרין מלכתחילה). לטריפוליום שיטות הכנה מגוונות וכן גם יישומים מרובים, הם מייעצים ומסייעים בשמחה למטפל בהתאמת הטיפול הראוי למטופל. ניתן גם סיוע בהכוונה מקצועית ובבדיקת אינטראקציות אפשריות אל מול טיפול רפואי.


טריפוליום מקפידים על מסירת המוצר המוגמר בסמוך להכנתו. במידה והמרשם סגור ומשולם עד 10 בבוקר, כמעט בוודאות שהמרשם ישלח עוד באותו היום. השילוח מתבצע עם חברת שליחויות מדלת לדלת, מהיום למחר (בערים הגדולות).


בית המרקחת מעביר קורס שנתי בנושא הכנות רוקחיות וסדנאות (כמעט מידי) חודש בנושאים קליניים ורוקחיים המשלבים מזרח ומערב.

.  • ההמלצה של טריפוליום להרבליסט המתחיל-

לחפש בארץ או בחול הרבליסט עם ניסיון ולהיצמד לפחות לשנה שנתיים, לקרוא הרבה ספרים ולא להפסיק ללמוד.
שחר קרן

יו"ר ועדת קידום צמחי מרפא של הלשכה לרפואה סינית בישראל

לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
ארכיון כתבות
דוא"ל: ticocm1@gmail.com
כתובת העמותה: קרסקי 13, רמת גן