איגרת למטופל

חושך אין מגרשים במקלות אלא בהוספת אור.

 

בקהילת המטפלים ברפואה סינית, ישנם אנשים נפלאים המסורים לעבודתם ולמטופליהם ורוצים בטובתם. אולם אנו יודעים שבכל ערוגה יכולים לצמוח עשבים שוטים. לשם כך הקמנו בלשכה את ועדת האתיקה שתעסוק גם בקידום תחום האתיקה ויחסי מטפל-מטופל וגם תיתן מענה לתלונות הציבור. 

 

לגיליון זה מצורפת "איגרת למטופל" שאנו מבקשים שתהיה בכל קליניקה. מטרתה היא להעלות למודעות את זכויות המטופלים (וגם את חובותיהם), ובכך לשמור על התנהלות נכונה  וצנועה בין מטפל למטופל, וכן לדאוג לשמירה על כבודם וזכויותיהם של המטופלים. באיגרת מסופר בקצרה על הטיפול ברפואה סינית, ועל זכויות המטופלים. לנגד עינינו עמדו חוק זכויות החולה, והחוק למניעת הטרדה מינית בהתאמות הנדרשות לתחום שלנו.

 

כוחה של הלשכה הוא בפעילות "מלמטה-למעלה", באיגוד המטפלים והמטופלים על-מנת לפעול לתיקון. אנו מקווים כי האיגרת תוסיף אור, וכך לא נצטרך להלחם במקלות במקרים חריגים.

 

תודה רבה לחברי ועדת האתיקה - שי כהן, שיזף כהן, מעיין סבג-חטואל וכן למטפלים ואנשים נוספים שעברו על הטיוטה והעירו את הערותיהם, ביניהם:

ניצן אורן, הגב' תמי בק (msw), ד"ר ראובן ברק, שחר דוידמן, אושרי זיסמן, אורית מנשה, גיא פרל (עו"ד).

 

בן-ציון שקלאר -יו"ר ועדת אתיקה ופניות הציבור

 

 

מטופל יקר,

'הלשכה לרפואה סינית' מברכת אותך על החלטתך לקבל טיפולים אצל מטפל מוסמך ברפואה סינית. 

אנו מבקשים להביא לידיעתך מידע חשוב בנוגע לאופי הטיפול ברפואה סינית, וכן מידע חשוב שיעזור לשמור על זכויותיך, כבודך ופרטיותך בהתאם לחוק זכויות החולה תשנ"ו.

הערה:  המסמך נוסח בלשון זכר בגלל הנוחות, אך הוא מיועד לגברים ולנשים כאחד.

 

 

זהות המטפל - הנך רשאי לדעת את שמו ופרטי הכשרתו של כל מי שמטפל בך ואף לבקש מסמך רשמי המאשר  זאת.

 

אבחנה - בכדי לקבוע את הטיפול המתאים, המטפל ברפואה סינית עשוי לאבחן את מצבך באמצעים שונים: על ידי תשאול מדוקדק על מצבך הבריאותי ואורח החיים, מישוש הדופק, הסתכלות על הלשון ומישוש אזורים שונים בגוף. לרוב, בדיקה באזורים מוצנעים אינה נכללת באבחון הראשוני. במקרה כזה על המטפל להסביר את הצורך בכך ולבקש את הסכמתך. בכל מקרה הנך רשאי לבקש נוכחות של אדם מלווה בחדר הבדיקה.     

 

מהלך הטיפול - מתן הטיפול מותנה בהסכמת המטופל. הנך רשאי לדעת מהי האבחנה, לקבל הערכה על משך הטיפול, העלויות ותדירות המפגשים המומלצים עבורך. המטפל עשוי להיעזר בטכניקות שונות כגון: דיקור, צמחי מרפא, טיפול במגע ובתנועה, המלצות תזונה, תרגילי נשימה, כוסות רוח, גוואשה הקזת דם ועוד. על המטפל להסביר לך את ההשלכות של השימוש בטכניקות אלו ולקבל את הסכמתך לכך.

 

שמירה על פרטיות - המטופל זכאי לשמירה על פרטיותו וצנעת גופו בכל שלבי הטיפול. נקודות הדיקור והמרידיאנים נפרשים על פני כל גופינו ולכן אופי הטיפול ברפואה סינית מחייב חשיפת חלקי גוף שונים. על המטפל ליידע את המטופל אלו אזורים נכללים בטיפול המוצע ולקבל את ההסכמה לכך. אם אינך מעוניין בטיפול באזורים מסוימים, על המטפל להציע טיפול חליפי. במרבית המקרים, הדבר אפשרי, אך  יעילות הטיפול עלולה להיפגע. על המטפל לאפשר פשיטת בגד בפרטיות ולכסות את שאר הגוף. בכל מקרה הנך רשאי לבקש נוכחות של אדם מלווה בחדר הטיפולים.

 

משך הטיפול -  משך הטיפול ברפואה סינית משתנה. בילדים זמן השארת המחטים עשוי להיות רגעים ספורים ובמבוגרים בין עשרים דקות לשעה. תלוי בשיטת הטיפול ובמצבך הרפואי. 

 

טיפול נאות - למטופל הזכות לקבל טיפול נאות מבחינת הרמה המקצועית והיחס האנושי. המטפל אינו יכול להבטיח את תוצאת הטיפול מכיוון שהיא תלויה בגורמים רבים, לרבות היענות המטופל לטיפול. יחד עם זאת, המטפל מחויב להציע את הטיפול הטוב והמקצועי ביותר עבורך בהתאם ליכולותיו.

 

ריאקציות - לטיפול ברפואה סינית עלולות להיות ריאקציות. יתכן כי לאחר הטיפול תחוש עייפות, ישנוניות או תחושות אחרות. מומלץ לנוח מספר רגעים ולשתות מים לפני החזרה לשגרה. הדיקור עלול לגרום לשטף דם מקומי. כוסות רוח / גוואשה / מוקסה עלולות להותיר בעור סימנים אדומים-כחלחלים-סגלגלים. אין לחשוש מכך, הסימנים ייעלמו תוך מספר ימים.

 

סודיות רפואית - המטפל מחויב לסודיות לגבי כל המידע הנוגע למטופל. העברת מידע רפואי לגורם אחר יעשה אך ורק בכפוף להסכמתך וחתימה על מסמך המאשר זאת. 

 

 

במידה והנך חושש שזכויותיך נפגעו  תוכל לפנות לוועדת אתיקה ופניות הציבור של

'הלשכה לרפואה סינית בישראל' – בכתובת מייל: halishkaethics@gmail.com.

Please reload

לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון כתבות
Please reload