אורח חיים בריא כחזרה בתשובה

September 17, 2016

חודש אלול כחודש התשובה

אנו עומדים בפתחה של שנה חדשה. לקראת ראש השנה והימים הנוראים, אנו נוהגים לעשות חשבון נפש ולעשות תשובה על העבירות שבידינו, כדי להגיע ליום הדין מוכנים וטהורים. בראש השנה כל באי עולם עומדים למשפט לפני ה' ואנו ממליכים את ה' עלינו, וביום הכיפורים הקב"ה מוחל לעם ישראל על עבירותיהם – אולם צריך לבוא מוכנים ועם רצון לשוב בתשובה.

 

האם לאכול בריא ולהתעמל זו גם תשובה? 

 

לפי הרב אברהם יצחק הכהן קוק[1] התשובה היא: כן! את שניהם אדם יכול לבצע כחלק מחזרתו בתשובה. בדרך-כלל אנו מדברים בתשובה על קיום מדוקדק יותר במצוות, על כוונה יתירה, על תשובה מיראת שמיים ועל תשובה מאהבה ומרצון אל ה'. בתורה, בנביאים ואצל חכמי ישראל במהלך הדורות, אפשר לקרוא על היתכנות התשובה, על כך שה' רוצה בתשובתינו ומבטיח סליחה לשבים אליו באמת. הנביאים קוראים לנו לשוב אל ה' ולעבדו. בעלי המוסר עוסקים בתיקון דקדקני של המצוות. ולעומת זאת בחסידות, אנו לומדים שהעיקר זו התשובה אל ה' ובאלול יש לנו הזדמנות לתקן מהשורש את הרצון. אולם, בכל אלו לא נאמר או נכתב על-כך שלעשות התעמלות זו תשובה[2].

 

חוקי החיים הנכונים

בפסקה הראשונה של הספר "אורות התשובה", אותה נסביר במאמר זה, הרב קוק קורא לסוג התשובה שסקרנו לעיל "תשובה אמונית". "התשובה האמונית" מהווה בעצם השפעה על האדם מבחוץ – אלוקים מתנבא אליו, הרב מדבר אליו, הספר שאותו הוא קורא, כל אלו קוראים לו לשוב בתשובה. השומע, שב בתשובה מצד ההשפעה הגדולה שנעשתה בתוכו או עקב היראה  מאימת הדין או מנשגבותו של ה'. לעומת התשובה האמונית, מחדש הרב קוק כי יש שתי תשובות נוספות שבאות מתוך האדם: "התשובה הטבעית" -המתחלקת לשתיים: א.הגופנית. ב. הנפשית והרוחנית, ו"התשובה השכלית".

 

התשובה הטבעית הגופנית, היא בעצם חזרה של האדם אל עשיית הטוב והנכון מצד חוקי החיים. ישנן דרכים לפיהן בן-אנוש צריך להתקיים. ישנה אכילה נכונה, שינה טובה, התעמלות מספקת וכדומה. (חלק מהדרכים האלו הן גם מצוות או צווים מוסריים. למשל, אפשר לראות בחובת הברכה אמירה בריאותית – אכול במתינות ולא ברעבתנות, אחד מהטעמים לנטילת ידיים הוא שמירה על היגיינה ועוד). אדם שפועל בניגוד לחוקים אלו עובר "עבירות טבעיות", וכשהוא מבין זאת, הוא יודע שאין הוא צריך (רק) להתפלל אלא גם לתקן את דרכיו, משום שהוא עצמו המזיק ולא אחר. אין לו מה לפנות לקב"ה בתלונה כשהוא מבין שהוא זה האחראי למעשיו.

התשובה הטבעית הנפשית והרוחנית מתבססת על-כך שלאדם יש חוש טבעי של עשיית טוב – "אֲשֶׁר עָשָׂה הָאֱ-לֹקִים אֶת-הָאָדָם יָשָׁר; וְהֵמָּה בִקְשׁוּ, חִשְּׁבֹנוֹת רַבִּים" (קהלת ז/כט). חז"ל אומרים שאלמלא התורה היינו לומדים מידות טובות מהחיות[[3]]. כאשר אדם עושה מעשים שליליים ופוגע בזולת או הולך נגד צו ה'. כאשר הוא מבין זאת, הוא מצטער על-כך ורוצה לשוב בתשובה. הכתוב קורא לכך "מוסר כליות" –אֲבָרֵךְ--אֶת- ה', אֲשֶׁר יְעָצָנִי;    אַף-לֵילוֹת, יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי. (תהילים טז,ז).

 

חסרונות התשובה הטבעית

ישנם שני חסרונות בתשובה הטבעית, וכמו בכל דבר חסרונותיה הם גם יתרונותיה.

 

החיסרון הראשון הוא, שהכוח המניע של התשובה הטבעית הוא הכאב, הצער או התסכול. אדם חווה כאבי בטן, כאבי ראש, חולשה ומול עיניו נדלקת נורה אדומה. החיסרון הוא שמי שלא סובל מספיק יתקשה לשנות את דרכיו ולפתוח דף חדש. בנוסף, לא כולם שמים לב לנורה האדומה שנדלקה, ואלו ששמים לב אליה בוחרים לעתים להתעלם ממנה, אם על-ידי חזרה לשגרה והתעלמות ואם בעזרת נטילת תרופות כמו: אופטלגין לכאב ראש, אומפרדקס לצרבות, קפה לעייפות וכדומה. אולם החיסרון הוא גם היתרון – מי שבוחר לשים לב לתמרור ולשנות את דרכיו, זוכה לתשובה אמיתית – חזרה למסלול חיים נכון.

כך גם בתשובה הטבעית הנפשית. יש שימצאו לעצמם סיבות מדוע מה שעשו איננו כה נורא. יש שיקחו "חצי כדור" – צרת רבים חצי נחמה, כולם עושים ככה. יש שיאמרו אני לא מסוגל ויתרצו זאת בחוסר כח ויכולת. ויש שיקחו את עצמם בידיים ויתקנו את מעשיהם, ואף ישמחו בכך.

 

החיסרון השני הוא חוסר הידע והספק הטמון בהם. גם אם נרצה לשוב בתשובה טבעית גופנית, איננו יודעים תמיד כיצד נוכל להפטר מכאב הראש או הבטן. איננו יודעים מה טוב לנו לאכול ומה לא, איזה סוג התעמלות נאהב וכדומה. "המדיצינה (הרפואה) עוסקת בזה אמנם הרבה, אבל לא נשתכללה כפי הנראה עדיין לגמרי עבודה גדולה זו, ולא נמצא עדיין הפתרון הנכון לכל שאלות התשובה הגופנית...", כתב הרב קוק לפני קרוב למאה שנה. אומרים שהרב קוק השתמש במילים לועזיות כשהתייחס באירוניה – אינני יודע כיצד היתה בדיוק הרפואה בזמנו של הרב קוק, אולם גם היום, למיטב ידיעתי הרפואה הקונוונציונלית לא באמת מפנה משאבים משמעותיים לרפואה טבעית שאיננה מבוססת על כדורים. למשל, חסרים מחקרים שיבדקו מהי התזונה הנכונה מבין שיטות התזונה הרבות, או על השפעת הטאי צ'י (התעמלות סינית) על הבריאות. ואין זה המקום לפרט מדוע. עם זאת, ישנה חזרה בתשובה גם בתחום הזה ברפואה, ורופאים רבים מנסים קודם כל לגרום לחולה לשנות את ארחות-חייו, לפני שהם רושמים לו תרופות (בעיקר בנושאים של לחץ-דם, סוכרת, מחלות לב וכדומה).

 

הספק הוא גם מנת חלקה של התשובה הטבעית הנפשית, משום שהיא איננה באה ממקור עליון ודאי, אלא ממקור פנימי שאיננו תמיד מדוייק ונקי מסייגים. אך לא נרחיב על כך.

 

על הקשר בין סוגי התשובה השונים

התשובה הנעלה היא "התשובה השכלית", זאת שלא מונעת רק בגלל הצער או עקב השפעה של משהו חיצוני (לימוד, דרשה, מאמר, רשומה...) אלא תשובה שבאה מהכרה פנימית: מה היא הדרך הנכונה ללכת בה. מתוך השקפת עולם מלאה, לאחר שהקשיבה גם לגוף ולנפש וגם למסורת.

לשוב בתשובה כולל אם-כן, יחס של כבוד ושימת לב לגוף (תשובה גופנית טבעית). לדעת להקשיב לקולות העולים מתוככי נפשי (תשובה גופנית נפשית), להישמע לדברי התעוררות וחיזוק (תשובה אמונית), וללכת לפי האמת הפנימית והמודעת שלי (תשובה שכלית). אולם כל אחד מאלה אינו עומד בפני עצמו, וללא האחרים הוא חלקי ביותר.

מי יתן ונזכה, בעזרת השם, לשוב בתשובה שלמה בגוף, בנפש וברוח.

 

 

 

------------------------------------------------------------

[1]הרב הראשי הראשון של ארץ ישראל 1921-1935.

 

[2] הרמב"ם בהלכות דעות פרק ד'/הלכה א', ראה בשמירה על אורח חיים בריא אמצעי לחשיבה צלולה שתוביל להכרת הבורא: "הואיל והיות הגוף בריא ושלם מדרכי השם הוא, שהרי אי אפשר שיבין או ידע דבר מידיעת הבורא והוא חולה...", ועל-כן כתב פרק שלם על-כך בהלכותיו. אולם גם הרמב"ם לא ראה בכך מצווה.

 

[3] ערובין ק' ע"ב "אמר רבי יוחנן: אילמלא לא ניתנה תורה היינו למידין צניעות מחתול, וגזל מנמלה, ועריות מיונה, דרך ארץ מתרנגול".

Please reload

לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון כתבות
Please reload