הכן מזונך לקיץ

June 9, 2016

הגיגים וטיפים איך לאכול את החופש הגדול!

 

הקיץ בפתח, ואיתו מגיע זה שכולם חוששים ממנו, החופש הגדול!! תקופה נהדרת לילדים, מאתגרת להורים. בעיקר לא פשוט להציב גבולות, בתקופה שהיא כולה חופש וחוסר שגרה. 

 

אבל, הרגלים הם עניין שחשוב לשמור עליו, במידה מסוימת, גם כשאין מסגרת. ובהרגלים אני מתכוונת להרגלי: שינה, ספורט ואוכל. הסיבה העיקרית היא, ששיבוש הרגלים מאסיבי עלול לשבש גם הרבה דברים אחרים, כמו: מצב רוח, תפקוד כללי, ומשקל. לשיבוש הרגלים אלה עלולה להיות השלכה גם לטווח הארוך.

 

במאמר זה, אנסה לתת טיפים ועצות, כיצד אנו יכולים לשמור על הרגלי תזונה בריאים גם בתקופה פחות שגרתית, כמו: 'החופש הגדול'. מקווה שתאמצו כמה מהם.

 

טיפ 1: משמעת מים

קיץ בישראל הוא עניין חם! חם מאד!

אחרי שנת לילה, הגוף מאבד נוזלים, אפילו אם אנחנו ישנים עם מזגן פועל, זאת משום שהוא מייבש מאד. מאזן המים של הילדים, לעתים לא כל כך בשליטתנו בשעות היום, בעיקר בשל הימצאותם בפעילות והמצאותנו בעבודה.

נוכח כל אלה, טיפ חשוב לשמירה על מאזן מים נכון למשך היום: להתחיל את הבוקר עם  2 כוסות מים. גם לכם וגם לילדים. לפני הקפה, לפני מנת הבוקר. מהיר, מזין את הנוזלים שאיבדנו ושומר מתחילת היום על מאזן מים חיובי.

** אגב חוק לא כתוב הוא: ככל ששותים יותר – שותים יותר. ככה המנגנון אצלנו עובד.

 

טיפ 2: פירות כנשנוש

רבים מאיתנו, מבוגרים כילדים, משתוקקים בנקודות מסוימות על ציר היום, בנשנוש נחמד. בואו נגיד: "כדי לתת לעצמנו בוסט אנרגיה". החופש הגדול, כאמור, הוא מראש לא שיגרתי. לכן, הצורך בחטיפים עולה, וההשלכות ברורות על המשקל ועל ההרגלים...

מצד שני, הטרחה בלהכין מגש פירות לנו ולילדים בשילוב עם חוסר שיתוף הפעולה שלהם, גורמים לנו פעמים רבות, לזנוח את הרעיון ולוותר לטובת "נשנוש" ממתקי, וכו'.

טיפ לאכילת פירות וירקות: היפכו את אכילת הפירות למשהו כיפי:

 

שייק פירות – פשוט להכנה:

טוחנים קרח ומוסיפים פרי אחד ניטרלי (אגס או תפוח ללא קליפה) יחד עם מים וחלב שקדים או חלב אורז (1), יחד עם מלון או אבטיח (מתוקים ורוויים במים), בננה אחת ועוד פרי אחד חמצמץ או מתוק לפי הטעם שלכם. אפשר להוסיף סילאן למי שאוהב קצת מתוק, אפשר להוסיף קינמון (2) או קצת עלי נענע (3) וכמה טיפות לימון לסיום – להקפיץ את הטעם.

את השייק ניתן לצרוך כך או להקפיא לשלגונים, שיהוו תחליף נהדר לשלגונים והגלידות ה"רגילים". ואם משלבים את הילדים בהכנה, אז זו בכלל חגיגה.

  1. חלב אורז ושקדים מייצרים הרבה פחות ליחה בגוף בהשוואה לחלב רגיל או חלב סויה. לפירות הקיץ, יש גם כך אנרגיה קרה ולכן מוטב להימנע מחלב רגיל המוסיף ליחה ומכביד על מערכת העיכול.

  2. למי שיש רגישות לקור או ילדים קטנים – מומלץ שלא להוסיף קרח לשייק ו/או להוסיף למשקה קינמון לאיזון, כיוון שיש לו אנרגיה חמימה. גם ג'ינג'ר אפשרי להוספה, לאמיצים מבינינו, כיוון שהוא חרפרף.

 

טיפ 3: לא להקפיא את המערכת

כשחם אנחנו נוטים להעדיף אוכל ושתייה קרים....

הקיבה שלנו חמה. הגוף שלנו חמים. לכן, קור רב מדי עלול להחליש את המערכות.

שימו לב, שהקור שאתם צורכים הינו במידה: מים קרירים ולא קפואים, שלגונים וקרח במידה.

ארוחות מבושלות לא חייבים לאכול חמות מהתנור או מהסיר, אפשר גם בטמפרטורת החדר (בכל זאת חם שם בחוץ...)

** גם את הבית לא מומלץ להקפיא, שכן, בסופו של דבר, הוא עלול לחדור אל תוך הגוף ולקררו יתר על המידה.

או כמו שסבתא שלי היתה אומרת: כל דבר במידה...

 

טיפ 4: תכנית בישול

הסינים מאמינים בארוחות מבושלות למערכת העיכול שלנו. הסיבה: הקיבה שלנו היא "מבשלה" חמה כמו תנור. היא בעצם מבשלת את האוכל בתוכה, לפני שהוא נספג באופן ראשוני במערכות הגוף.

חישבו כמה אנרגית "בישול" צריך להשקיע באוכל לא מבושל או אוכל קר... בסופו של דבר זה עלול להתיש את המערכת.... מלכתחילה, מערכת העיכול היא אחת המערכות הצורכות הכי הרבה אנרגיה מהגוף.

לכן, אני ממליצה לאכול לפחות ארוחה מבושלת אחת ביום, גם בקיץ. משביע, מרגיע ומצוין לקיבה שלנו. למי שלא נמצא עם הילדים: אפשר לתכנן יחד תכנית אכילה שבועית, ולהכין את המנות לפיה.

זה מוסיף שליטה על התזונה בבית, חוסך אנרגיות תכנון מיותרות ובלת"מים... ומעורר בילדים מודעות של תזונה בריאה ונכונה.

 

 

בברכת דרך צלחה. מי ייתן ונעבור את החופש בשלום...

והכי חשוב: חושו בטוב (-:

 

Please reload

לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון כתבות
Please reload