צוואר - השלכות יציבתיות

June 5, 2016

כאב צוואר.

אחת מהפתולוגיות היותר שכיחות בימינו, אשר נגרמות בעיקר, מישיבה מרובה וכפוף הצוואר.

השימוש בעזרים לא מותאמים באופן מלא למבנה האנטומי שלנו, ביחס לצורך הגובר שלנו בסביבה וירטואלית, יוצר פתולוגיות רבות.

ישיבה מרובה וכיפוף הצוואר הם מהעיקריים המאמר זה מתייחס להשלכות הצוואריות.

 

עד לא מזמן, נשאר המחקר בנושא כאב עמוד שדרה צווארי, הרחק מאחור, מול המחקר בנושא כאב גב תחתון. רק בשני העשורים האחרונים, התקדם המחקר בנוגע לפגיעות ופתולוגיות צוואריות. הסיבה לכך, היא עליה חדה ומשמעותית באחוז הסובלים מפגיעות צוואר,  ככל הנראה, על רקע הסביבה המודרנית הממוחשבת. 


70% מכלל האוכולוסיה יסבלו מכאב צווארי משמעותי במהלך חייהם[1].
בזמן נתון, 10%-20% מהאוכלוסייה סובלים מכאב צווארי.
כאב צוואר אינו תלוי גיל, אך נפוץ יותר באוכלוסיה מבוגרת,
ונפוץ יותר בקרב נשים לעומת  > גברים.
60% מהסובלים יחוו אירוע נוסף או המשך של הכאב הראשוני.
רוב הפריצות דיסק או הבלטים הינן בין חוליות c5-c6.

 

 

סמארטפוניטיס (מלשון סמארטפון)

ראש האדם שוקל כ- 5 ק"ג., ככל שהראש מוטה יותר מטה, הלחץ על הצוואר עולה [2].

בזווית של 15 מעלות, המשקל עולה ומהווה  כ- 12 ק"ג;

ב-30 מעלות המשקל עולה ל- 18 ק"ג;

ב-45 מעלות המשקל מגיע ל- 22 ק"ג;

וב-60 מעלות המשקל הוא 27 ק"ג

 

משתמשי סמארטפונים ומחשבים ניידים, "מבלים" בממוצע, בכל יום, בין  2-4 שעות, ביציבה רכונה (כשהם קוראים אי-מיילים, שולחים הודעות טקסט או בודקים אתרי מדיה חברתית). משמע, 700 עד 1,400 שעות בשנה, של הפעלת לחץ על עמוד השדרה [3].

 

באנשים בעלי יציבה טובה נמדדו הערכים הבאים [4]:

  • מינון איכותי של טסטוסטרון;

  • עליה בסרוטנין;

  • ירידה בכולסטרול;

  • ותחושה גוברת של כוח ועמידות בלקיחת סיכונים והתמודדויות.

לעומתם, בבעלי יציבה לקויה נמדדו ערכים הפוכים!

 

שינויי מנח הצוואר גורמים לשינוי יציבתי ותנועת הראש לפנים מקו האמצע, שינויים אלו יימשכו כל עוד לא נפעל לשנות את הרגלי היציבה הלקויה ליציבה נכונה. שכן, כוח הכבידה ימשיך למשוך את הראש כלפי מטה.

כדי לצפות האם ישנה פגיעה ביציבה, ניתן לבחון האם האוזן הינה בקו אחד עם הגוף וקו הכתף.

החוקרים סבורים, שהרגלי היציבה הלקויה עלולים להוביל, עם הזמן, לבלאי מוקדם בעמוד השדרה, ניוון, ואפילו צורך בהתערבות פולשנית (ניתוח) [5].

 

 

פרופריוספציה

פרופריוספציה הינה התפיסה המרחבית שלנו.

מקומינו במרחב נקבע מאוסף הנתונים של המערכת הוסטיבולארית (מערכת שיווי-משקל): הראיה והתחושה העמוקה המגיע מהגידים, רצועות ושרירים וההתאמה ביניהם.

כאשר אין התאמה במידע הנאסף, התפיסה המרחבית נפגעת והדבר יכול להוביל לורטיגו ותחושות של דיס-אוריינטציה. דוגמא לכך היא מחלת ים: המערכת הפרופריוספטית חשה בתנועה וכך גם המערכת הוסטיבולארית. אך מערכת הראיה אינה מבחינה בתנועה. הפידבקים אשר מגיעים למוח, שונים ויוצרים בלבול ותחושות דיס-אוריינטציה, ומכאן תופעות נלוות כמו: בחילות, הקאות, ורטיגו וכד'.

 

לצווואר חשיבות רבה ומכרעת בנושא הפרופריוצפטי, זאת עקב החשיבות התפקודית הרבה שלו בייצוב הראש במרחב, בכדי לאפשר מבט הוריזונטלי מדויק וממוקד. השרירים בצוואר קשורים ישירות למערכת רפלקסים המייצבים את הראש והעיניים, וקשורים לתפקוד הוסטיבולרי. כאשר הגוף בתנועה, או ביציבה לא נכונה, על הצוואר לבצע "פיצוי", על מנת לשמר מבט אופקי על הסביבה [6].

 

דיקור

חלק מנקודות הדיקור החשובות ביותר באזור הצוואר, ממוקמות על האזור הסאב אוקסיפיטאלי.

BL10, GB 20, GB12 - מיקום נקודות אלו, הינו על גבי מערכת השרירים הסאב אוקסיפיטלים. מערכת שרירים זו, מורכבת משמונה שרירים קטנים, ארבעה שרירים בכל צד. לשרירים אלו משמעות גדולה. תפקידם העיקרי, מעבר לייצוב הראש במרחב, הוא משוב פרופריוספטי. בשרירים אלו, ישנם 42 רצפטורים לכל גרם שריר, לעומת 2 לגרם בS.C.M  לדוגמא.

 

דיקור בנקודות אלו, מאפשר עוררות נוירו-מסקולארית מקומית, השפעה פרופריוספטית מיטיבה ומאזנת, והשפעה על רקמות החיבור המקומיות. כל אלה יוכלו לאזן היבטים הקשורים לתפישה מרחבית, כאבי ראש כלליים, כאבי ראש תלויי מתח, ורטיגו,  תחושות קור וחום, דיס-אוריינטציה ועוד.

 

אנו רואים הקבלה ברורה בין הדיקור בראי הרפואה הסינית לבין השפעותיו בראיה המערבית. מעבר להשפעה על השרירים הסאב אוקסיפיטאלים, האזור הסאב אוקסיפיטאלי כשלעצמו, מהווה נקודת עיגון לשאר שרירי הצוואר. שריר מרים השכמה,( levator scapula)  שלושת זוקפי הצוואר, והטרפז העליון. , בגבולו האחורי של אזור הצוואר, נאחזים, סך הכל, 18 שרירים באופן ישיר! אזור זה מהווה צומת עיקרי של שרירים ורקמת חיבור. הוא מושפע ובעל השפעה על אזורים נוספים, דרך המתחים העוברים על גבי רקמות החיבור, כיוון הכתף והיד, כיוון זוקפי הגב ועוד.

 

אנו רואים כיום, מגמת עלייה ברורה בתלונות המטופלים על כאבים ופתולוגיות באזור הצוואר, ואת ההשלכות של אזור זה על אזורים אחרים, בתלונותיהם.
לכן, יש לתת משקל רב לאזור זה בטיפול, וכן בהדרכה נכונה ליציבה נכונה.

 

 

 

[1]  Falla 2004,Falla 2003,  Jull 2004Lindstorm 2011, Ylinen 2004, Chiu and Lo 2002

[2] (KENNETH K. HANSRAJ, MD CHIEF OF SPINE SURGERY NEW YORK SPINE SURGERY & REHABILITATION MEDICINE NEW YORK)

[3] . Harvard Editorial Board: How to soothe a sore neck. The essentials are icing and heat, gentle therapeutic exercise, and good posture. Harv Mens Health Watch 2014

[4] . Huang L1, Galinsky AD, Gruenfeld DH, et al. Powerful postures versus powerful roles: which is the proximate correlate of thought and behavior? Psychol Sci 2011

[5] Walsh J1, Eccleston C, Keogh E. Pain communication through body posture: The development and validation of a stimulus set. Pain. 2014

[6] Dutia 1991, Keshner 1990, Winters and Peles 1990

 

Please reload

לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון כתבות
Please reload