תה ירוק – תרבות או בריאות והקשר למחלות אוטואימוניות

הקדמה

בגיליון הראשון של הלשכה לרפואה סינית הרגיש לי נכון לכתוב על 'ירוק', התואם את הזמן והמקום. אותו ירוק המסמל את צ'אקרת הלב, וכנביעה שניגרה מליבם של אנשים טובים והביאה להקמתה של הלשכה. אותו ירוק הקשור ליסוד העץ המסמל התחדשות, צמיחה וגדילה ואכן, זוהי התקווה שלנו בתנועה החדשה.


הירוק והעץ שבו צומח היאנג מתוך היין, כשפניו למזרח, לאביב ולבוקר. הוא פורץ בשלב הילדות של האדם ומתעצם תוך כדי ועם הזמן, מייצג את היכולת הנפשית ליצור ולהוציא החלטות לפועל . כמו מראה ללידת הלשכה החדשה ופריצתה החוצה, בחרתי ( איך לא ) לכתוב על התה הירוק בכלל וזן "סנצ'ה " בפרט.


ראשית

בפילוסופיה של ה"ירוק", עלינו לזכור שהפרת האיזון בתהליך היצירה, בעת הזו, תבוא לידי ביטוי בכעסים רבים וב"רעל" שעלול להתפשט בגוף החדש. זאת מכיוון שהאיבר הקשור לתהליך הזה הינו הכבד שמשכן את ה HUN ועלול להביא לידי ביטוי, לא רק את שמחת היצירה אלא גם כעסים ונטירת טינה.

ובת בבת אזכיר, כי הירוק ופאזת העץ נחשבים למטפחים של חוש הצדק המוחלט, שיפוט נכון וחשיבה קרה, עניינית ואובייקטיבית ולכן, הלשכה תצליח ותשגשג.


לסיכום: ברכות רבות בגין הקמת הלשכה בעת הזו, הנפקת הגיליון הראשון, נושאים היוצרים תקווה למאות מטפלים בפרט ולעם ישראל בכלל.

תה ירוק

רבות סופר אודות גילוי מקרי של התה הירוק על ידי הקיסר באלף השלישית לפני הספירה והגעתו לאירופה במאה ה 16, ולגוש המזרחי במאה ה 17. כיום, נפוץ צמח התה camellia sinesis בעולם כולו. בתרבויות שונות הוא מהווה כחלק בלתי נפרד מהתרבות עצמה. *(לא ארחיב בעניין התרבותי – היסטורי).


התה הירוק הינו אותם עלים ירוקים אשר מצויים בראש השיח, המכילים את הריכוז הגבוה של אנטיאוקסידנטים - פוליפנולים. אנטיאוקסידנטים הינם אותם חומרים הלוחמים ברדיקלים חופשיים, המזיקים מאד לגוף, משנים את מבנה התאים, פוגעים ב DNA ועוד. לאחרונה, נמצאו ראיות מוצקות על כי, אלו הינם הגורמים העיקריים בהזדקנות התאים, בהווצרות מחלות רבות כגון סרטן ומחלות לב ומכך שתיית תה ירוק יכול להוות טיפול מונע נכון בגין כך.

זנים של תה ירוק כגון: צ'ון מי, gan powder, מאו פנג, לונג'ינג, מאצ'ה גיורו, סנצ'ה, שינצ'ה, גנמאיצ'ה, באנצ'ה, וייצ'ה, קוקיצ'ה ועוד נבדלים זה מזה הן בזן הצמח והן בבית הגידול. כמו כן, נבדלים הם בריכוז החומרים הפעילים.


תה ירוק מזן "סנצ'ה" נבחר ע"י בית גידול "Galke Germany" לטיפוח כגידול אורגני בתנאים מבוקרים ולקטיף העלים בזמן האידאלי לתכולת הפוליפנולים. תה זה נבחן באנליזות קפדניות ועובר סטנדרטיזציה אנליטית המאפשרת תנאי בסיס לעבודות מחקר.


סרטן ותה "סנצ'ה" ירוק

פתח הדברים :  התובנה הזו מתייחסת לסרטן כתהליך טבעי וכמנגנון הגנה סורר. בתא סרטני המתח החשמלי על הממברנה החיצונית נמוך מהנורמלי, עובדה המאיימת על השרדותו ומביאה לכך שהוא מגיב על ידי התחלקות מואצת, בדומה למה שמתרחש בתאים עובריים.  (כך אגב, מגיב כל הטבע שסביבנו. לדוגמא, התרבות מואצת בעת סכנת הכחדה - ראה אפריקה והמערב המדושן).  ספר הקיסר הצהוב מתייחס ל YAN LIU לפני אלפי שנים ובפרק 75 מתאר גידולים שונים ודרך ההתמודדות עימם. ומאז נכתבו מאות ספרים עם דרכי טיפול בגידולים שונים.


בחולה סרטן מתעוררת אנרגיה הנקראת ZHENG QI הכוללת היבטים פיזיים, רגשיים, מנטליים ורוחניים. לשיטתי, הטיפול בסרטן ברפואה הסינית הינו מאד בעייתי, כיוון שחייבים לשלב רפואה קונבנציונאלית, ולתרופות הסיניות יש השפעות גומלין רבות על הטיפול התרופתי הרגיל. גם לדיקור יש השפעה מרובה ולעתים עלול הוא להחמיר את המחלה. לכן, נדרשת מומחיות ונסיון רב.

תה ירוק "סנצ'ה", תוצרת Galke Germany, מגודל בגידול אורגני ונקטף לאחר סטנדרטיזציה אנליטית, (שלא כמו בית הגידול ביפן או בטיואן שם כל בציר יהיה בעל תכולה שונה של מרכיבים פעילים).

מחקרים:

בבדיקה השוואתית בין אוכלוסיות השותות תה ירוק כחלק מהתרבות המקומית ובין אוכלוסיות שאינן שותות תה ירוק כדרך השגרה, נמצא, כי מספר מקרי הסרטן היה נמוך באוכלוסיה הראשונה באופן ברור. מנגנון הפעולה אינו ברור, אך כנראה שגם כאן, לפוליפנולים תפקיד מכריע. בעניין זה נבדקו סוגי סרטן שונים.

בסרטן שלפוחית השתן נבדקה קבוצת חולים מול קבוצת ביקורת ונמצא, כי תוחלת החיים של החולים ששתו תה "סנצ'ה" התארכה ב 5 שנים.

בסרטן שד נמצא, כי צריכה קבועה של תה ירוק "סנצ'ה" מנעה התפתחות תאים סרטניים. במחקר נבדקו 472 נשים חולות סרטן שד, ושתיית תה ירוק מנעה, באופן ברור, את התפשטות הסרטן. השינוי היה בולט במיוחד אצל נשים פוריות ובשלבים הראשונים של סרטן שד. כמו כן, שתייה של 5 כוסות תה "סנצ'ה" ביום, זרזה את ההחלמה באופן ברור. לעומת זאת, נשים בשלב מתקדם של המחלה לא הראו שינוי לטובה.


בסרטן שחלות נמצא שצריכת תה ירוק האריכה את חיי החולות באופן ברור .

מחקר שבדק השפעת תה ירוק על סרטן מעיים הראה תוצאות מגוונות ולעתים סותרות.

בסרטן וושט, לעומת זאת, נמצאה השפעה טובה לשתיית תה ירוק "סנצ'ה" במניעת התרבות תאים סרטניים באזור הוושט.

בבדיקת In vitro להשפעת תה ירוק "סנצ'ה" על תאים סרטניים מסרטן ריאות נמצא, כי היה עיכוב של התרבות התאים. לעומת זאת, בבדיקת ההשפעה על החולים נמצאו תוצאות שונות ולא חד משמעותיות.


חשוב לציין, כי אין להשתמש בתה ירוק בחולים המקבלים טיפולים בתרופות כגון Brotezomib (בורטזומיב, המכונה גם ולקייד היא תרופה ביולוגית, אנטי סרטנית הפועלת לעיכוב תפקוד הפרוטאוזום. פרוטאוזומים הם קבוצה של אנזימים המצויים גם בתאים הבריאים וגם בתאים הסרטניים של הגוף. תפקידם לסייע בפירוק חלבונים שהתא אינו צריך וגם חלבונים תקינים - תהליך חשוב בבקרה על פעילות התא וגדילתו. ולקייד מעכבת את תפקודם של הפרוטאוזומים ומשבשת את האיזון התקין של התאים. התאים הסרטניים רגישים יותר להשפעות התרופה מאשר תאים רגילים ובריאים. כתוצאה מכך, היא יכולה לגרום למותם של תאים סרטניים ולמנוע את המשך התפתחותו של הגידול).


סרטן פנקריאס - גם כאן, נמצא קשר ישיר בין שתיית תה ירוק ובין מניעת סרטן פנקריאטי, במיוחד בקרב נשים אך גם בגברים (באחוז נמוך יותר) . המחקר היה רב משתתפים והראה סטטיסטיקה ברורה.

בבדיקה מעבדתית של תאי סרטן פרוסטטיים נמצא שתה "סנצ'ה" ירוק מרוכז, מנע התרבות תאים. וכן נמצא קשר סטטיסטי מובהק, בין צריכת תה "סנצ'ה" ירוק ובין ירידה משמעותית בסרטן הפרוסטטה. אולם כאן, באופן מפתיע, נמצא, כי תאי הסרטן היו פחות רגישים לכימותרפיה.


הפוליפנולים בתה הירוק הינם מסוג EGCG ( epigallocatechin gallate ). מחקרים רבים בחנו השפעתם כנוגדי דלקת ( anti-inflamatory ) ונוגדי סרטן עור. התוצאות היו מעודדות ונמצאה השפעה חיובית במניעה והתפתחות גידולי עור.


סרטן קיבה: בבדיקות מעבדה נמצא, כי תה ירוק צמצם התפשטות תאי סרטן קיבה, אך בבדיקות שנעשו על חולים, התוצאות לא היו חד משמעותיות. במחקר גדול שכלל 26,000 נבדקים ( !! ), לא נמצאה השפעה חיובית במניעה או בטיפול.

סיכום הדברים:

תה ירוק בכלל ותה ירוק מזן "סנצ'ה" בפרט, נמצא כבעל השפעה מטפלת ומונעת כפעיל ומהווה טיפול וטיפול מונע בסרטן, לסוגיו השונים. לרפואה הסינית פתרונות שונים כטיפול ותמיכה במחלות אוטואימוניות, אולם נדרשת הבנה נרחבת, ידע וניסיון רב.

זהו מאמר ראשון בסדרה.....

במאמר הבא אתייחס להשפעת התה הירוק על IBD, סכרת, מחלות כבד, הרזיה, דלקות פרקים, שפעת, מחלת פרקינסון, אוסטיאופורוזיס, כולסטרול, טריגליצרידים והסתיידות עורקים.


* לרשימה ביבליוגראפית ניתן לפנות לכותב המאמר. * מקור התמונות : השתלמות בתה ירוק סירלנקה.

לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
ארכיון כתבות
דוא"ל: ticocm1@gmail.com
כתובת העמותה: קרסקי 13, רמת גן