Winter blue - הפרעת דיכאון עונתית

April 10, 2016

 קשה להאמין שיש מישהו שלא שמח עם בוא האביב... אבל, מי ששמח במיוחד, יהיו אלו הסובלים בכל שנה מחדש מ"וינטר בלו" – הפרעת דיכאון עונתית. ולמרות שהחורף הישראלי לא נחשב לחורף קשה או אפור במיוחד, אחוז גדול מאוד באוכלוסיה סובלים מהתופעה.

 

זה מתחיל מתחושות של עייפות ודכדוך שמגיעים כבר עם בוא הסתיו. העלים נושרים ואיתם מתחילה מלנכוליה פנימית עמוקה ואמיתית של כ- 10 אחוז מאוכלוסיית העולם הבוגרת, וזה המון ! 

 

למרות שהרפואה עדיין לא הגיעה להבנה עמוקה מדוע התופעה מתרחשת, ידוע כבר, כי היא עשויה להיות מושפעת, בין היתר, משינויים הורמונליים, שינויים כימיים במח, שינוי ביונים שנושא האויר וגם ממרכיב גנטי.  

עוד ידוע, שכל הלוקים בתופעה, רגישים במיוחד למחסור באור.

מחקרים הראו שחשיפה, גם מלאכותית, לאור בהיר, המדמה אור יום / שמש, מסייעת למטופלים להתעודד ולהרגיש טוב יותר במהלך החורף, בעיקר אם נחשפים לאור בשעות הבוקר (לפי מחקרים שבוצעו באוניברסיטת אורגון לבריאות ולמדע).

 

שינוי במחזור הסירקדיאני – הורמונים, שעון ביולוגי, שינה ועירות  

מחקרים מצאו, כי הסנכרון בין השעון הביולוגי היומי לבין קצב הגוף משתבש והגוף פשוט יוצא מאיזון ונמצא במעין כאוס הורמונלי- מטבולי- ביולוגי . השעון שעל הקיר אומר שהגיע הזמן לקום ולנוע אך, השעון הביולוגי מסמן לגוף להישאר במנוחה ולשמור על חום הגוף. כוחו של האור הבהיר, המטפל בתסמונת, הוא באיזון של שני המנגנונים וסנכרון המערכת.

 

בשל אותו "שיבוש" (במחזור הסירקדיאני), אנחנו מבינים מדוע הקושי הנפשי הקשה יותר מתבטא דווקא בשעות הבוקר וככל שעובר היום התחושה משתפרת והאדם מרגיש טוב יותר, בעיקר כשמגיע הערב ואז "הסנכרון" בין המערכות מתאפס – ערב בגוף וערב בחוץ והאדם חוזר לתחושת נינוחות.

למרות שיתכן ונשמע כאילו מדובר בהפרעה קלה, היא אינה כזו. הסובלים ממנה מדווחים על תחושות של מלנכוליה ודכדוך המקשות על התפקוד היומי, חוזרות מידי שנה בשנה ולעתים נמשכות על פני מספר חודשים.  לכן, חשוב מאוד לאבחן את התופעה בזמן וכמובן להכין את הגוף מבעוד מועד, כדי למנוע את הישנותה בשנים הבאות.

  • הסברה כיום הינה, כי התופעה נמצאת במגמת עליה בשל הישיבה הממושכת מול מסכי המחשב ובמשרדים ומחסור בחשיפה לאור טבעי.

 

עזרים שנמצאו כמשפרי מצב רוח לאלו הסובלים מתסמונת הדיכאון העונתי ( וינטר בלו )

ויטמין די :

ויטמין השמש המהולל יכול לעזור לאילו הסובלים ממחסור בשמש ללא קשר לסוג הדיכאון שחווה המטופל. מחקרים מגלים, כי חשיפה לאור השמש לא רק שמשפרת את מצב הרוח אלא גם מונעת דיכאון והינה בעלת השפעה על המצב המנטאלי.                             

מומלץ לצרוך טיפה ביום על מזון שומני (לצורך יעילות ספיגה), (אלא אם כן יש מחסור ברור בבדיקות דם), ולהיחשף לאור השמש למשך 10-15 דקות, בין השעות 10-13, כשאמות הידיים חשופות. די יהיה בכך, כדי לייצר את כמות הויטמין די היומית שהגוף זקוק לו.

 

אור בהיר:

טיפול באור בעוצמה של 10,000 לוקס נמצא יעיל אצל הסובלים מהתופעה. הפרוטוקול ממליץ על 30 דקות ביום, בעיקר בשעות הבוקר. חשוב להמשיך בטיפול בכל עונת החורף ועדיף להתחילו כבר בעונת הסתיו, לצורך איזון הגוף ומניעה, ולכל הפחות, הפחתת עוצמת התופעה.

 

פולן צנוברים:

פולן צנוברים הוא חומר יקר ערך המכיל בתוכו כמות נכבדה של כל מה שהגוף צריך. מזון-על, ובעיניי, מזון פלא. בארץ קשה להשיגו, אבל ישנן חנויות טבע וספקים פרטיים שאכן מוכרים את המזון המיוחד הזה. אחת מהתכונות המופלאות של פולן הצנוברים היא שהוא מקור טבעי לטסטוסטרון – (הורמון זכרי המקושר בעיקר לפוריות אך גם בעל תפקיד חשוב מאוד בטיפול בדיכאון).                              

ההורמון מתחיל את מסלולו בבלוטת יותרת המח. אצל הגברים הוא מיוצר באשכים ואצל הנשים, בשחלות. מטופלים הסובלים מדיכאון עונתי נוטים לייצר כמות נמוכה יותר של ההורמון, בשל שיבוש בתהליכים ביולוגיים בעונת החורף. הדבר מחמיר אצלם את התחושות הקשות.  נמצא, כי בלקיחה טבעית (שלא ממקור כימי המיוצר במעבדה) של הורמון הטסטוסטרון, ניתן לשפר משמעותית את מצב הרוח ועל ידי כך לסייע לאדם הסובל להגיע לאיזון.

 

הורמונים נוספים הקשורים לדיכאון ספציפי זה הם: מלטונין וסרטונין, אשר משתבשים בשל היעדר חשיפה מספקת לשמש. בלוטת האיצטרובל, שנמצאת באמצע המח, בין שתי העיניים (איזור העין השלישית), דואגת להעלות את רמות המלטונין (הוא הורמון השינה) בשעות החושך, ולהוריד את רמות הסרטונין (הוא הורמון השמחה). הרמות של שני הורמונים אלה משתנות בשעות האור. בלוטה זו מושפעת מאור ושמש הנקלטים ברשתית ועוזרים לה לתפקד בצורה תקינה. בתקופות חשוכות יותר ואצל אנשים רגישים, הבלוטה עובדת לאט יותר והדבר מביא לשיבוש הפעילות ההורמונלית.

 

חליטה לחימום הגוף ולשיפור מצב הרוח

ערבבו: חצי כפית ג'ינג'ר מגורד, מקל קינמון, חצי כפית הל וציפורן טחונים. הוסיפו דבש או סוכר ושתו עם מעט חלב שקדים חם. התערובת מחממת את הגוף, מזרימה את הדם ומעוררת את הנפש.

 

דיכאון חורף ברפואה הסינית –

החורף ברפואה הסינית נחשב לשיאו של היין. היין מסמל את הקור, החושך, האיטיות וההתכנסות פנימה (נשמע מדכא?)... בעוד הקיץ מסמל את שיא היאנג - חום, תזוזה, תנועתיות ומהירות.

עונת החורף מזוהה עם איבר הכליות שמכיל בתוכו את האנרגיה הכי שורשית ועמוקה שיש באדם ומבחינה טיפולית זהו גם האיבר שזקוק להכי הרבה חיזוק בעונת החורף.

 

האיבר החיצוני המשויך לכליות הוא האוזניים – ולכן אנשים רבים הסובלים מדיכאון חורף מרגישים שהאוזניים סתומות או מגרדות מאוד בצורה בלתי נשלטת.

חלק הגוף הפנימי המשויך לכליות הן עצמות הגוף.

גם כאן, באנשים עם דיכאון חורף, נראה כאבים בעצמות, תחושה של שברי מאמץ וכאבי מפרקים. ה

סינים ממליצים לאכול באופן קבוע מרק עצמות או תבשילי בשר המתבשלים שעות רבות על האש בימי החורף (וקבוע למי שסובל מחוסר יאנג הכליות).        

במרקי עצמות ישנו חומר דמוי ג'לי הידוע ביכולתו לחזק את הג'ינג – התמצית הטהורה של כל חומרי הגוף המאוחסנת בכליות ונותנת לנו את כח החיים.

 

מבחינה נפשית, זוהי העונה בה האדם מכונס ומסתכל פנימה על חייו ופחות החוצה לעולם. לכן, זוהי גם תקופה של חשבון נפש. אנשים רבים מתעמתים עם הקולות הפנימיים שלהם כשבחוץ חשוך וקר. הם מחפשים משמעות לחיים וחיפוש זה מוביל לא פעם לתסכול ומלנכוליה.

 

לסיכומו של עניין אומר, כי לעתים תופעות "שוליות " נדחקות לפינה, בעיקר בתחום הנפש, ובעיקר כשלאחרים זה נראה מהצד, פסיכולוגי או פסיכוסומטי והאדם "מואשם" בהיפוכונדריה...    אמנם, במקרה הנ"ל הביטוי הוא אכן נפשי, אבל הפתולוגיה היא גופנית ונפשית כאחד (כמו כל הפרת איזון בגוף בהסתכלות סינית והוליסטית). ואכן, יש מה לעשות, וחשוב מכך, ניתן ואפשר להקדים תרופה למכה לפני עונות החורף הבאות.

שהרי ידוע הוא לכל, כי הרפואה הטובה בעולם היא הרפואה המונעת.

 

דוגמא לפורמולה סינית לסובלים מדיכאון חורף :

חשוב לציין, כי ברפואה הסינית, כל פורמולה נבנית באופן פרטני עבור המטופל, על פי אבחנה של המטפל, הכוללת: דופק, לשון, בדיקה פיזיולוגית ותשאול מקיף. הפורמולה הנ"ל הינה רק בגדר דוגמא. בנוסף, צמחים רבים המרגיעים את הנפש ומחזקים את יאנג הכליות נלקחים מצדפות / חלקי בעלי חיים ואסורים לשימוש בישראל. לכן, המטפל יבחר עבור המטופל את התחליפים המתאימים לצמחים החסרים.

Yu jin

Chuan xiong

Gan cao

Da zao

Yuan zhi

He huan pi

Lu cha

Shi chan pu

Guan ye lian qiao

Long gu

Mu li

Rou gui

Fu zi

Suo yang

Jiu cai zi

Lu jiao shuang

Shan zhu yu

Tu si zi

Zhi gan cao

 

ברפואה הסינית ישנן פורמולות וקומבינציות רבות של צמחים שיכולות להקל משמעותית על נפש האדם העדינה מיסודה, וכמובן שבעזרת דיקור ומוקסה אפשר לרומם את הרוח, לחמם ולהניע את הגוף ולהחזיר את המטופל לתפקוד תקין, אנרגטי והכי חשוב - שמח.

 

שיהיה לכולנו אביב שמח במיוחד, בריאות הנפש והגוף, מצב רוח מרומם והרבה שמחה בלב.

 

  • ההמלצות בכתבה זו אינן בגדר ייעוץ ואינן מחליפות טיפול רפואי. לפני לקיחת כל תוסף מזון / צמח יש להתייעץ עם איש מקצוע שיתאים את הטיפול הנכון ביותר עבור המטופל (מינונים, דרך לקיחה, קונטרה אינדיקציות עם תרופות או צמחים אחרים וכדומה).

     

Please reload

לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון כתבות
Please reload