מיכל בר אילן מראיינת את יאיר דנון


כמה מילים של 'התחלה'.

אנו רואים במדור זה הזדמנות להכיר מטפלים מתוך חברי הלשכה.

מידי גיליון, אנו נערוך הגרלה בין חברי הלשכה ומי ששמו יעלה יבחר להתראיין כאן, בהסכמתו כמובן.

מצפה להכיר אתכם...

מיכל בר אילן

מי אני?

יאיר, מטפל ברפואה סינית, תושב תל-אביב, (במקור ממכבים).

בן 32.

לאחר שירות צבאי, טיילתי בדרום ומרכז אמריקה, כשחזרתי ארצה, מצאתי את עצמי בתהליך של חיפוש עצמי. לא ידעתי מה אני רוצה ללמוד ובמה אני רוצה לעסוק.

מגיל צעיר חשתי מתח בין עולם המדע לעולם הרוח. מצד אחד, למדתי בתיכון ברמה של 5 יחידות במקצועות הראליים ומצד שני, הייתי ילד טבע המסתובב בשדות, אוהב נופים ומחפש תכלית. בתור ילד רקחתי רקיחות באמבטיה בין השמפו לקונדישינר... ניסיתי להכין איזו פורמולה (:

כחלק מאותו תהליך של 'חיפוש עצמי', התחלתי ללכת את שביל ישראל וכשהגעתי למירון נכנסתי לישוב "אור הגנוז", עליו שמעתי בעבר, כחלק מחיפושיי הרוחניים.

------------------------------------

יאיר, ספר לי על מירון ואיך הגעת ללימודי הרפואה הסינית

"כאשר הגעתי למירון החלטתי "לקפוץ" לבדוק מה זה המרכז ששמעתי עליו שמשלב יהדות קבלה ורפואה סינית (בית ספר אלימה).

כיאה למי שהולך 15-25 ק״מ ביום, הגעתי עם זקן עבות, בגדים מרופטים ומקל הליכה מעץ. שאלתי מה לומדים פה ואם אני יכול להיכנס לשיעור. אמרו שכן.

זה היה שיעור שהעביר הרב יובל אשרוב על רפואה סינית ובדיוק היו צריכים מישהו לעשות עליו קייס סטאדי. שאלו אם אני מסכים ועניתי בחיוב.

שאלו אותי: מה אני אוכל ואיך אני ישן וכו' וכו'.. ובסוף הם בחרו להתמקד בכך שאני לא ממש יודע מה לעשות עם החיים שלי ושאני קצת מבולבל.

הרב יובל שאל את הכיתה במה זה קשור? - וכולם ענו פה אחד: קשור ב shen .

אני, שלא היה לי מושג ברפואה סינית, ידעתי שהשיניים שלי לא מדהימות אבל לא ממש הבנתי את הקשר..."

אני מבינה שהוקסמת מזה שידעו שיש לך בעיות שיניים והחלטת להישאר?

"חחח. החלטתי להישאר ללמוד. מצאתי את עצמי נמשך לרפואה הסינית שבעצם מתבוננת על עולם התופעות באופן רחב ומשליכה אותו על רפואת האדם. לצורך העניין, אם אש עולה מעלה ואוויר חם עולה מעלה (עיקרון מעולם הפיזיקה שקשור לצפיפות של חומר אוויר חם פחות דחוס מאוויר קר) אז גם בגוף האדם חום יעלה מעלה. וכשחושבים על זה, חוקי הפיסיקה חלים על גוף האדם כפי שהם חלים על כל דבר מתחת לשמש וגם מעליה :).

בשנה הראשונה למדתי במכללת אלימה עם מחיצה בין הבנים לבנות., היה לי מוזר ולמרות שאני לא אדם דתי, באתי עם ראש פתוח והחלטתי לנסות.

אחרי כן, המשכתי 3 שנות לימודים ברידמן. שנה ראשונה ב'רידמן כינרת' עם המורה האהוב עמרי שדה, מורה בחסד, עניו ויודע הרבה. חיפשתי מרצים שעניינו אותי והעתקתי את מקום המגורים בעקבותם.

שנה שניה ב'רידמן תל אביב' ושנה שלישית ב'רידמן ירושלים',עברתי לרידמן ירושלים כדי ללמוד אצל שון גודמן שאני מעריך מאד.


אז אני מבינה שכבר אז החלטת שעיסוקך יהיה 'מטפל ברפואה סינית'?

"נכון, החלטתי ללמוד רפואה סינית, למרות שאני בן אדם מאד סקרן והרפואה המערבית מאד מעניינית אותי. ולכן בעודי סטודנט, הייתי לומד יומיים שלושה בשבוע ברידמן, בלילה עובד בקיוסק שפתוח כל הלילה וצופה באינטרנט בשיעורי פזיולוגיה אנטומיה וכו'. ובשאר הימים הייתי מתפלח לשיעורי רפואה בבית ספר לרפואה בעין כרם ובתל אביב.

למדתי שם הרבה, אנטומיה פיזיולוגיה וכו'. אפילו נכנסתי לחדרי מתים יחד עם סטודנט ברפואה שהיה חבר שלי כדי להבין יותר טוב את גוף האדם.

בחדר המתים היה מקרה מצחיק שבו מוטקה אלון הגיע יחד עם סטודנטים מברושים לראות איך המחט נכנסת לדרמיס אפידרמיס וכו' . אני הייתי לבוש בחלוק לבן ומוטק'ה אלון שואל אותי, אם זה בסדר, שהם יכנסו ויעשה לסטודנטים הדגמה. כמובן שעניתי: 'כן'.

מה שמצחיק הוא שאחד מהסטודנטים שלו היה חבר שלי ולא הבין מה אני עושה שם. למזלי, הוא שמר על זה בסוד."

אתה מזכיר לי ספר של הילדים שלי על ג'ורג' הסקרן. הקוף הקטן הסקרן...

היו עוד קורסים שלמדת מאז?

"למדתי קורס עם מינה פראן צמחי מרפא בגישה המערבית;

לימודים מתקדמים בקורס של שון גודמן;

וקורס שנתי בצמחים עם גידי גור וניר אברהם."


איפה אתה עובד?

"כיום אני מטפל ב 2 קליניקות שבבעלותי ב בתל אביב. בנוסף אני מפעיל קליניקה קהילתית בסטודיו לפילאטיס ביפו ועובד כמדקר בקופת חולים לאומית. "

מה תחום ההתמחות שלך?

"רפואה פנימית מאד מעניינת אותי. אני מתמחה גם במחלות עור וגסטרו. אני עובד עם צמחים ודיקור. אבל כמובן שמקבל גם מטופלים עם בעיות אחרות".

ספר לי על מקרה 'בלתי נשכח' שקרה בקליניקה שלך:

"הייתה לי מטופלת שטיפלתי בה במיגרנות חוזרות. היא סיפרה לי שבעלה פוחד מאד ממחטים ורוצה לבוא לצפות בטיפול. הסכמתי לבקשתה. בטיפול שלאחר מכן, אחרי שהמטופלת שוכבת על המיטה עם מחטים ובעלה יושב על כיסא בפינת החדר, התחלתי לשכנע את הבעל שמחטים זה ממש לא מפחיד, לא כואב, המחטים דקות וכו' וכו'.

הבחור שוכנע לנסות, הכנסתי מחט li4 ואחרי מספר רגעים, הבחור מתעלף.

האישה על המיטה עם המחטים צועקת ולא יכולה לזוז ואני... נכנס ללחץ. מוציא לו את המחט ומגביהה את רגליו ולמזלי הבחור מתעורר."


והם חזרו אליך לטיפול ?

"חחח. לא רק שהאישה חזרה לטיפול, היא אפילו אחת מהממליצות עלי באתר שלי."


ספר לי על "פאדיחה" שאירעה לך בקליניקה:

"אני דיסלקט וזוכר שמות של מטופלים לפי תמונה חזותית-אסוציאטיבית שלהם. בא אלי מטופל בשם צבי ובמטרה לזכור אותו, אני שם לי בדמיון קרניים על הראש שלו. בפעם הבאה שהמטופל הגיע אלי, קראתי לו אייל...."


מה החלום המקצועי שלך?

אני רוצה להנגיש את הרפואה הסינית לכלל האוכלוסיה ולכן גם יש לי קליניקה קהילתית אחת במחירים נמוכים. בנוסף, יש לי רעיון שבו אקח תעריפים שונים בין ערב ליום. תלוי בשעות העומס. זה יכול לתת בחירה למטופל כמה רוצה לשלם לפי הנוחות של הזמן או לפי המחיר."

חלום נוסף, יש לי קרוואן על גלגלים ויש לי פנטזיה לעשות מסלול בארץ מסלול של שבועיים שיחזור על עצמו.אהיה מטפל נודד שנוסע ממקום למקום".

(-: מזכיר קצת את הדרך בה בעצם 'התגלגלת' ללמוד רפואה סינית ואת מסלול לימודיך.

נשמע מקסים, אבל אולי לא כל כך פרקטי אם רוצים לשמור על רצף טיפולי?

"נכון. אני עדיין לא יודע איך אעשה את זה.,אבל כרגע, מגשים חלקית את החלום שלי בזה שנוסע כל סופ"ש לטיול עם הקרוואן. מחנה אותו ומטייל באזור, מדבר עם אנשים ואם יש מישהו עם בעיה אקוטית, לדוגמא, כאב אקוטי בברך, אני מקבל אותו לטיפול בקרוואן."

נהדר (: מרפאה ניידת...

תודה יאיר, נהניתי מאד לשוחח איתך ומאחלת לך הרבה הצלחה! אלו בהחלט חלומות מעוררי השראה.

------------------------------


אז זהו, ראיון ראשון עבר. השיחה עם יאיר הייתה קולחת ומאוד כיפית. יצאתי עם תחושה של עוד...

וכבר מצפה בסקרנות לגלות את מי אכיר, בעז"ה, בגיליון הבא.


מיכל בר אילן

לחזרה לסיניעט ללחץ על האיקון

כתבות אחרונות
ארכיון כתבות
דוא"ל: ticocm1@gmail.com
כתובת העמותה: קרסקי 13, רמת גן