מבוא לצִ'י-גוּנְג  氣功

 

❖ הגדרה

 

צִ'י-גוּנְג  הוא מונח מודרני לכל טכניקות ההתעמלות, הריפוי (הן ריפוי עצמי והן של הזולת) והלוחמה שמבוססות על מחזוריות של צִ'י. זוהי צורת אימון מסורתית, שנועדה לשפר את בריאות המתרגל, לתחזק את גופו ולפתח כוח רב יותר. התרגול כולל שליטה בנשימה, דימויים פשוטים, מדיטציה ותנועות ספציפיות של הגוף, לשם השגת מטרות כמו זרימה משופרת של אנרגיה ודם לאיברים מרוחקים, יכולת משופרת של ריכוז מנטאלי, שיפור כוח וחיות הגוף ככלל.

 

❖ דַאוֹ-יִין  導引

 

המונח הקדום ביותר לטכניקות ההתעמלות הסיניות הוא דַאוֹ-יִין, שהיה בשימוש כבר במאות הראשונות לפני הספירה. על פי תפיסה זו גוף האדם הוא השתקפות של הדַאוֹ או הדרך. הפירוש המילולי: דַאוֹ משמעו להנחות או לכוון. יִין פירושו למשוך, לדחוף, או לפזר. המשמעות היא הנחייה וכיוון הצִ'י בגוף למתיחה, דחיפה והנעה שלו ושל איברי הגוף. המונח משמש כשם כללי לכל סוגי ההתעמלות הגופנית ולא רק לעבודה פנימית של צִ'י.

תרגילי דַאוֹ-יִין מכילים את הרכיב הפיזי המכונה "דרך טיפוח החיים". למעשה, בעזרת תזונה נכונה, שימוש בצמחי מרפא, תרגילי התעמלות, וטיפוח הנפש בעזרת לימוד, שירה וכדומה, נוצרו התנאים המתאימים לחיים ארוכים ובריאים. בכל אופן, רבים מההוגים הקדומים היו חלוקים בדעותיהם מהן הדרכים הטובות ביותר למימוש מטרה זו, ובסופו של דבר תנועה גופנית הוכרה כנחוצה והיעילה ביותר.

 

❖ חמש טבעות של כסף

 

 כמעט בכל השיטות הסיניות, הדתיות והלא דתיות כאחד, נמצא תרגול צִ'י-גוּנְג  מסורתי שקשה להגדיר את תכניו ומרכיביו מחוץ להקשר ולשיטה שבה מתרגלים אותו. לכל שיטה יש תרגול ייחודי של צִ'י-גוּנְג  למטרות שונות.

בסין המודרנית נהוג לחלק את שיטות הצִ'י-גוּנְג לחמש אסכולות:

האסכולה הרפואית גורסת שהמטרה היא לחזק את בריאות המתרגל והיא משמש למניעה ולטיפול במחלות.

 האסכולה הקונפוציאנית גורסת שהמטרה היא לטפח את דמותו המוסרית של המתרגל ולאמן את מזגו ואופיו.

 האסכולה הדאואיסטית גורסת כי המטרה היא טיפוח הנפש וחיפוש אחר חיים ארוכים או אלמוות.

הצִ'י-גוּנְג  הבודהיסטי מהותו אימון רוחני, והוא כולל שתי גישות: האחת  גורסת כי כל הדברים ביקום הינם אשליה. השנייה שמה את הדגש על טיפוח הכוונה והצורך להציל כל צורת חיים ביקום.

 על פי האסכולה של אמנויות לחימה הצִ'י-גוּנְג  נועד בעיקר למטרת תרגול גופני ושיפור הבריאות, למרות שעל-פי ההכרות האישית שלי עם מורים לאמנויות לחימה סיניות הרקע שלהם בתחום זה בדרך כלל רחב מאוד וחורג מהגדרת המסגרת. עקרונות הצִ'י-גוּנְג משותפים לכל האסכולות והם כוללים הרפיה ורוגע, שיפור זרימת מחזורי הדם והאנרגיה שבגוף. תורת הצִ'י-גוּנְג  העתיקה מתבססת בבטחה כאחת השיטות המאוזנות והבטוחות לשמירה וטיפוח בריאות בעת המודרנית.

 

oOo

בתודה ובברכה,

אֲבִּי מוֹרִיָה